more_horiz

"Technologia jest tylko narzędziem". Tomasz Izydorczyk o sztucznej inteligencji

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2022 10:01
- Na każdych zajęciach powtarzam, że technologia jest tylko narzędziem w rękach człowieka. Tak jak dynamit mógł zrobić dużo złego, tak samo mógł zrobić dużo dobrego - podkreślił w Polskim Radiu 24 Tomasz Izydorczyk, ekspert ds. ochrony danych z Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Meta jest w trakcie budowy własnego superkomputera o nazwie AI Research SuperCluster. Według zapowiedzi maszyna będzie w 2022 roku najszybsza na świecie wśród superkomputerów, posłuży do nauki systemów sztucznej inteligencji i pomoże w budowie planowanego przez Facebooka metawersum.

Twórcy mają nadzieję, że RSC pomoże zbudować zupełnie nowe systemy AI, które będą mogły, na przykład, obsługiwać w czasie rzeczywistym tłumaczenia głosowe dla dużych grup ludzi, z których każdy mówi w innym języku, dzięki czemu będą oni mogli bezproblemowo współpracować nad projektem badawczym.

Dziś wielu ludzi obawia się sztucznej inteligencji - tego, że może być ona niebezpieczna. 

- Na każdych zajęciach powtarzam, że technologia jest tylko narzędziem w rękach człowieka. Tak jak dynamit mógł zrobić dużo złego, tak samo mógł zrobić dużo dobrego - podkreślił w Polskim Radiu 24 Tomasz Izydorczyk.

- Sztuczna inteligencja może w wielu kwestiach bardzo pomagać. Ale jesteśmy na początku drogi jej rozwoju. Możemy sztuczną inteligencję zastosować na przykład do rozpoznawania zmian w zdjęciach rentgenowskich czy tomografu komputerowego - kiedy lekarz nie widzi tych zmian gołym okiem. Jednak gdybyśmy próbowali podobne algorytmy "zatrudnić" do podejmowania ważnych decyzji, dotyczących naszego życia, byłoby na to jeszcze zbyt wcześnie - dodał ekspert. 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:14 PR24 2022_01_30-09-06-26.mp3 Tomasz Izydorczyk o sztucznej inteligencji (Temat dnia) 

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Mateusz Drozda
Gość: Tomasz Izydorczyk (ekspert ds. ochrony danych, Wyższa Szkoła Bankowa w Warszawie)
Data emisji: 30.01.2022
Godzina emisji: 9.06

PR24

Zobacz więcej na temat: sztuczna inteligencja

Zobacz także

Zobacz także