Mija 77 lat od konferencji w Jałcie. Prof. Marek Kornat: jej znaczenie jest przeceniane

- Na konferencji w Jałcie zdarzyło się nie tak wiele, jak niektórzy dzisiaj przypuszczają. Jestem zwolennikiem tezy wypowiadanej już przez historyków, że było to wydarzenie, którego znaczenie nadmiernie wysoko się ocenia pod względem wpływu na bieg historii - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Marek Kornat (Instytut Historii PAN). 

2022-01-30, 17:00

Mija 77 lat od konferencji w Jałcie. Prof. Marek Kornat: jej znaczenie jest przeceniane
Konferencja Wielkiej Trójki w Jałcie. Od lewej: Winston Churchill, Franklin D. Roosevelt i Józef Stali. Foto: wikipedia/domena publiczna

Konferencja jałtańska, która miała decydujące znaczenie dla losów powojennej Europy, rozpoczęła się w dniu 4 lutego 1945 r. Stała się symbolem zdrady aliantów wobec Polski i ich zgody na podporządkowanie Europy Środkowo-Wschodniej Józefowi Stalinowi. W czasie spotkania tzw. Wielkiej Trójki (Wielka Brytania, USA i Związek Sowiecki), trwającego do 11 lutego 1945 r., rozmawiano o organizacji powojennego ładu w Europie. Zapadły wówczas ważne decyzje dla przyszłości Polski. Jak wspominał w swoich pamiętnikach brytyjski premier, sir Winston Churchill: - Polska była (…) najbardziej pilną przyczyną zwołania konferencji jałtańskiej i stała się pierwszym z wielkich powodów, które doprowadziły do rozpadu Wielkiej Koalicji.

Prof. Marek Kornat zaznaczył, że po jałtańskich ustaleniach przyszłość Polski była przesądzona - w który kierunek będzie forsowany.  

- Konferencja jest zatwierdzeniem tego układu sił międzynarodowych, który wytworzył się w wyniku II wojny światowej. Tu kardynalne znaczenie miało przyjęte w Teheranie postanowienie, że armia sowiecka wyzwoli narody naszego regionu. To wyzwolenie nie mogło być inne, bo państwo totalitarne, które jest systemem zniewolenia nie może nikomu przynieść wolności. Taka jest prawda i to trzeba wziąć pod uwagę - podkreślił. 

Historyk podkreślił, że gdyby konferencja jałtańska w ogóle nie doszłaby do skutku, albo obrady zostałyby zerwane przez przywódców anglosaskich, którzy wyjechaliby do swoich krajów, "to wcale Polakom nie byłoby lżej".

REKLAMA

Posłuchaj

Prof. Marek Kornat o konferencji jałtańskiej ("Temat dnia/Gość PR24") 24:25
+
Dodaj do playlisty

- To nie jest tak, że przywieziony tutaj i zainstalowany Bierut i cały system państwa komunistycznego po prostu by zniknął, a Polacy poczuliby powiew wolności - dodał.             

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja"Temat dnia/ Gość PR24"

REKLAMA

Prowadził: Tadeusz Płużański

Gość: prof. Marek Kornat (Instytut Historii PAN)

Data emisji: 30.01.2022

Godz. emisji: 15.35

REKLAMA

kmp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej