more_horiz

Komisja ds. inwigilacji. Duszek: politycy muszą mieć świadomość, że mogą być kontrolowani

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2022 16:00
- Musimy pamiętać, że służby są powołane do życia po to, aby dbać o bezpieczeństwo naszej ojczyzny. Także politycy muszą mieć świadomość, że mogą być kontrolowani, żeby móc wychwytywać ewentualne nieprawidłowości i zagrożenia - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 poseł Marcin Duszek.
Marcin Duszek: politycy mogą być kontrolowani, aby dbać o bezpieczeństwo ojczyzny
Marcin Duszek: politycy mogą być kontrolowani, aby dbać o bezpieczeństwo ojczyznyFoto: Mateusz Wlodarczyk/Forum

W czwartek odbyło się spotkanie ws. powołania komisji śledczej ds. inwigilacji. Jak przekazano, jej działalność miałaby obejmować lata 2005-2021. Po debacie odbyła się konferencja prasowa, po której Paweł Kukiz złożył u marszałek Sejmu wniosek ws. powołania komisji, pod którym podpisali się także przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Koalicji Polskiej-PSL, Porozumienia, PPS oraz Konfederacji.

- Musimy pamiętać, że służby są powołane do życia po to, aby dbać o bezpieczeństwo naszej ojczyzny. Także politycy muszą mieć świadomość, że mogą być kontrolowani, żeby móc wychwytywać ewentualne nieprawidłowości i zagrożenia - powiedział Marcin Duszek.

Jak dodał, ludzie rządzący państwem zmagają się z wieloma różnymi i trudnymi sytuacjami, jednak "muszą od siebie wymagać, po to, aby zachować porządek w kraju".

Komisja śledcza ds. inwigilacji

Zdaniem posła, Paweł Kukiz, który miałby zasiąść w komitecie śledczym, "wielokrotnie wykazywał się dużym zaangażowaniem w projekty Zjednoczonej Prawicy. Działał odpowiedzialnie, mimo bardzo agresywnej polityki ze strony mediów oraz nieprzychylnych środowisk opozycyjnych. Był nieugiętym człowiekiem, który potrafił się tej nagonce przeciwstawić".

Z kolei odnosząc się do zakresu czasowego, jakim miałaby się zająć komisja, gość audycji powiedział, że "nie wie, czy okaże się on przeciwnikom politycznym jego partii przydatny". Dodał ponadto, że "na pewno ktoś dobrze przemyślał to, że komisja zbada sprawy aż z 2005 r.", lecz nie wie, czy analizowanie wielu tomów akt z dalekiej przeszłości nie mija się z celem. Podkreślił także, że "w dzisiejszym turbulentnym czasie zmienność i szybkość informacji są duże".

Posłuchaj
24:49 PR24_mp3 2022_02_11-14-33-59.mp3 Marcin Duszek o porozumieniu opozycji ws. powołania sejmowej komisji ds. inwigilacji ("Temat dnia"/Polskie Radio 24)

Więcej w nagraniu.

Czytaj także:

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadził: Magdalena Złotnicka

Gość: Marcin Duszek (PiS)

Data emisji: 11.02.2022

Godzina emisji: 13.09

ng

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem