Decyzja ws. mechanizmu warunkowości. Prof. Grabowska: TSUE nie odniósł się do zarzutów Polski
TSUE uznał tzw. mechanizm warunkowości za zgodny z unijnymi traktatami. W Polskim Radiu 24 sprawę komentowała prof. Genowefa Grabowska, która stwierdziła, że orzeczenie było spodziewane, jednak można było liczyć, "że w uzasadnieniu TSUE odniesie się ze zrozumieniem i zgodnie z prawem do niektórych zarzutów, które Polska i Węgry postawiły". Tymczasem - dodała - tak się nie stało.
2022-02-17, 16:00
W środę Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu uznał za zgodne z unijnym prawem przepisy uzależniające wypłatę funduszy od kwestii związanych z praworządnością. Sędziowie oddalili tym samym skargi Polski i Węgier na mechanizm warunkowości. Warszawa i Budapeszt wnosiły o stwierdzenie nieważności rozporządzenia. W Polskim Radiu 24 o konsekwencjach orzeczenia TSUE mówiła prof. Genowefa Grabowska.
Orzeczenie TSUE ws. mechanizmu warunkowości
Prawnik stwierdziła, że na razie jeszcze nie wiadomo, jaka będzie praktyka stosowania tzw. rozporządzenia o warunkowości w świetle wyroku TSUE. Póki tego nie zobaczymy, póty tak naprawdę nie wiemy, jak głębokie są konsekwencje decyzji Trybunału.
- Myśmy się spodziewali po grudniowej opinii rzecznika generalnego TSUE, przedstawionej jako taki przedwstęp do wyroku pełnego składu TSUE, że tej treści wyrok zapadnie. Ale sądziliśmy wszyscy, że w uzasadnieniu jednak TSUE odniesie się ze zrozumieniem i zgodnie z prawem do niektórych zarzutów, które Polska i Węgry postawiły. Tymczasem nic takiego się nie stało - mówiła prof. Genowefa Grabowska.
"Odpowiedzialność finansową uzależniono od procedury pozatraktatowej"
Jak wyjaśniła, w uzasadnieniu Trybunał Sprawiedliwości UE "twardo stoi na stanowisku, że rozporządzenie nie ma wad", podkreśla też, że "definicja naruszenia praworządności czy zasady państwa prawnego nie musi być w traktacie ścisła", a jeśli ma być podstawą do ukarania, to "państwa przecież same wiedzą, na czym polega", a gdyby nie wiedziały, to "niech sięgną do orzecznictwa TSUE".
REKLAMA
- A zatem uzależnienie bardzo ważnej kwestii, bo kwestii odpowiedzialności finansowej państw członkowskich, od czegoś, co jest pozatraktatowe, od orzecznictwa TSUE, od rozumienia przez państwa członkowskie zasady praworządności, to chyba nie o to chodzi, kiedy mamy na myśli pewność prawa, państwo prawa i jasne reguły stosowania - zauważyła prof. Grabowska.
- "Bezprawnie atakuje państwa narodowe". Francuski sekretarz o działaniach TSUE
- Solidarna Polska nie wyklucza politycznych konsekwencji po wyroku TSUE. Kaleta: są pewne granice
- Prezes PiS w PR24: jestem optymistą w kwestii sporu Polski z unijnymi instytucjami
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: prof. Genowefa Grabowska (prawnik)
Data emisji: 17.02.2022
Godzina emisji: 14.33
REKLAMA
IAR/PR24/jmo
REKLAMA