more_horiz

"Kluczowym czynnikiem są wysokie ceny gazu". Jakub Wiech o wzroście cen energii w Europie

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2022 14:06
- W Polsce ten skok cen jest podyktowany naszym nieprzygotowaniem na politykę klimatyczną i na skok cen uprawnień do emisji, natomiast w pozostałych krajach Unii Europejskiej, poza Estonią, kluczowym czynnikiem odpowiadającym za wzrosty cen energii są bardzo wysokie ceny gazu - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech z portalu Defence24. 
Jakub Wiech
Jakub WiechFoto: PR 24

Zdaniem Jakuba Wiecha "spadki cen energii elektrycznej w Polsce są rugowane w dłuższej perspektywie poziomem cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla i też kosztami paliw czy kosztami, na które można wywierać wpływ za pomocą polityki fiskalnej".

- W Polsce, żeby wygenerować jedną kilowatogodzinę, jednostkę energii, potrzeba 750 gramów dwutlenku węgla, potrzebujemy trzy razy więcej emisji niż średnie państwo Unii Europejskiej, a więc trzy razy więcej uprawnień do emisji - wyjaśnił.

"Polska jest wyjątkiem" 

Odpowiadając na pytanie, "co się stało, że rosną ceny energii w Europie", zaznaczył, że "my tutaj jesteśmy wyjątkiem". - W Polsce ten skok cen jest podyktowany właśnie naszym nieprzygotowaniem na politykę klimatyczną (Unii Europejskiej - przyp. red.) i na skok cen uprawnień do emisji, natomiast w pozostałych krajach Unii Europejskiej, poza Estonią, kluczowym czynnikiem odpowiadającym za wzrosty cen energii są bardzo wysokie ceny gazu - zaznaczył. 

- Bowiem w Unii Europejskiej to z gazu ziemnego w dużej mierze generuje się energię elektryczną i tak długo, jak błękitne paliwo jest drogie, tak długo w UE ceny energii elektrycznej będą oscylować na wysokich pułapach, natomiast ten kryzys gazowy jest znacznie bardziej przejściowy niż kryzys wywołany w Polsce, bo to chyba już można nazwać kryzysem, jeżeli chodzi o nasze ceny energii dyktowane właśnie reakcją energetyki na politykę klimatyczną UE - powiedział. 

Posłuchaj
21:30 wiech.mp3 Jakub Wiech o cenach energii w Polsce i w Unii Europejskiej (Temat dnia/Gość PR24) 

Polska od wielu miesięcy postuluje reformę unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2. Premier Mateusz Morawiecki oświadczył w Brukseli, że proponował w piątek (17.02) szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen wyłączenie wszystkich instytucji finansowych i pozaprzemysłowych z możliwości nabywania uprawnień do emisji CO2 w systemie ETS.

Jak wyjaśniał Morawiecki, Komisja Europejska zaplanowała powolny, stały wzrost cen uprawnień, mniej więcej do poziomu 100 euro około 2040 r., tymczasem ceny już dziś osiągają ten poziom. - Trzy-, czterokrotny wzrost w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy w dramatyczny sposób pogarsza warunki gospodarowania przedsiębiorstw, nie tylko zresztą energochłonnych - stwierdził. Jego zdaniem w Brukseli jest "bardzo duże zrozumienie" i przyznano mu rację, że inflacja jest generowana z jednej strony przez wysokie ceny gazu z Rosji, ale także przez bardzo wysokie ceny w ETS, czyli przez politykę europejską. 

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: Jakub Wiech (Energetyka24, Defence24)

Data emisji: 18.02.2022

Godzina emisji: 13.07

PAP/nt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem