"Atrakcyjne z punktu widzenia przemysłu". Dr Tolak o małych reaktorach jądrowych
- Zarówno w przypadku KGHM jak i Orlenu mamy do czynienia z sytuacją, gdzie wymagana jest duża ilość energii, stabilnych źródeł - mówił w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Tolak z Collegium Civitas.
2022-02-21, 13:45
- Technologia dużych reaktorów jądrowych jest nam bardziej znana, w przypadku tych małych jesteśmy na początku drogi. One są atrakcyjne z punktu widzenia przemysłu, dlatego że mają potencjalnie wyjątkowe możliwości, jeśli chodzi o przemysł właśnie - wyjaśnił gość PR24.
"Mniej kapitałochłonne"
Minister aktywów państwowych Jacek Sasin mówił w rozmowie z Polskim Radiem o swojej wizycie w Stanach Zjednoczonych, podczas której KGHM podpisał umowę z amerykańską firmą NuScale Power dotyczącą pierwszej fazy budowy reaktorów modułowych SMR w Polsce.
- Małe reaktory jądrowe są mniej kapitałochłonne w porównaniu z tymi wielkimi, a po drugie mają być bardziej elastyczne, jeśli chodzi o skalę przedsięwzięcia. Zarówno w przypadku KGHM jak i Orlenu mamy do czynienia z sytuacją, gdzie wymagana jest duża ilość energii, stabilnych źródeł - podkreślił dr Łukasz Tolak.
REKLAMA
Polski program przewiduje, że w 2033 roku zostanie oddany pierwszy blok jądrowy w Polsce. W tym roku zostanie wybrany ostateczny wykonawca, amerykańska firma, która dostarczy technologię budowy elektrowni jądrowej w Polsce.
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
REKLAMA
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: dr Łukasz Tolak z Collegium Civitas
Data emisji: 21.02.2022
Godzina: 11:08
REKLAMA
REKLAMA