PiS poprze prezydencki projekt ws. SN. Dr Kawęcki: liderzy Solidarnej Polski przełkną gorzką pigułkę
- Liderzy Solidarnej Polski twierdzą, że Zjednoczona Prawica jest wartością, chcą w niej uczestniczyć. Przełkną więc gorzką pigułkę, ale jednocześnie pokażą swoją determinację i przywiązanie do kwestii fundamentalnych - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Kawęcki, odnosząc się do zapowiedzi PiS ws. poparcia dla prezydenckiego projektu reformy Sądu Najwyższego.
2022-04-06, 08:45
W środę sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka ma rozpocząć prace nad dwoma projektami dotyczącymi zmian w Sądzie Najwyższym, autorstwa prezydenta i posłów PiS. W końcu marca propozycje te Sejm skierował do dalszych prac w komisji. Do dalszych prac legislacyjnych miał też trafić trzeci projekt - opracowany przez Solidarna Polskę. Propozycja ta nie znalazła się jednak w porządku prac komisji. Posłowie PiS są gotowi na przyjęcie projektu prezydenta. "Będę na komisji proponował, aby projekt prezydencki był projektem wiodącym" - zapowiedział Marek Ast. Zaznaczył przy tym, że projekt nie jest pozbawiony wad i nie wykluczył poprawek. Natomiast wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski z Solidarnej Polski zapowiedział w Polskim Radiu 24, że ten projekt nie jest do zaakceptowania.
Jednak zdaniem gościa Polskiego Radia 24 nie dojdzie na tym tle do rozpadu koalicji rządowej. - Solidarna Polska nie zmieni zdania, a projekt przejdzie głosami opozycji. Nie musi to oznaczać rozpadu koalicji, choć może dojść do turbulencji w Zjednoczonej Prawicy. Nie będzie to jednak miało wpływu na dalsze funkcjonowanie koalicji rządowej - powiedział dr Krzysztof Kawęcki.
Politolog przypomniał, że liderzy Solidarnej Polski "stoją na gruncie, że Zjednoczona Prawica jest wartością i chcą w niej uczestniczyć". - Przełkną gorzką pigułkę, ale jednocześnie pokażą swoją determinację i przywiązanie do kwestii fundamentalnych - stwierdził dr Kawęcki.
Posłuchaj
REKLAMA
Projekt prezydenta Andrzeja Dudy zakłada likwidację Izby Dyscyplinarnej SN; sędziowie, którzy w niej orzekają, mieliby możliwość przejścia do innej izby lub w stan spoczynku. W SN miałaby zostać utworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej, która będzie się składała z 11 sędziów wybieranych spośród wszystkich sędziów SN na pięcioletnią kadencję. W projekcie zaproponowana została instytucja określana mianem "testu bezstronności i niezawisłości sędziego", dająca każdemu obywatelowi - jak wskazywał prezydent - prawo do rozpatrzenia jego sprawy przez bezstronny i niezawisły sąd.
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzi: Eliza Olczyk
Gość: dr Krzysztof Kawęcki (politolog)
Data emisji: 6.04.2022
Godzina emisji: 7.49
PR24
REKLAMA
Polecane
REKLAMA