"Wymówka mająca usprawiedliwić nicnierobienie". Wiech o oporze wobec sankcji energetycznych na Rosję
- Niemcy i Austria oparły swoją politykę energetyczną na bezalternatywności - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech z portalu Energetyka24.pl.
2022-04-06, 14:27
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oświadczyła podczas debaty w Parlamencie Europejskim, że najnowszy pakiet sankcji wobec Rosji nie jest ostatnim słowem Unii Europejskiej "wymierzonym" przeciwko agresorowi. Przewodnicząca Komisji zapewniła, że Rosja odpowie za zbrodnie wojenne, których dopuściła się na Ukrainie.
Ursula von der Leyen przypomniała, że w ramach ogłoszonej wczoraj propozycji piątego pakietu sankcji po raz pierwszy w historii wprowadzony zostanie zakaz importu węgla z Rosji. Restrykcje obejmą też blokadę transakcji z czterema rosyjskimi bankami i zamknięcie unijnych portów dla rosyjskich statków. Są także sankcje wobec przewoźników drogowych z Rosji i Białorusi.
- Rosyjskie wojska terroryzowały ludność. Szukano "ubranych na czarno nazistów"
- Eskalacja sankcji. W perspektywie embargo na wszystkie surowce importowane z Rosji do UE
Jakub Wiech przypomniał, że "silne państwa Unii Europejskiej sprzeciwiają się sankcjom na eksport węglowodorów z Rosji". Wymienił obok Niemiec również Holandię. Ocenił argumenty przeciwników sankcji nakładanych na rosyjskie surowce energetyczne, wskazujących, że to narzędzie nie zakończy wojny na Ukrainie. - To taka wymówka, która ma usprawiedliwić nicnierobienie pod tym względem - podkreślił. Przypomniał, że po drugiej stronie kwestii energetycznych jest ludzkie życie. W dalszej części rozmowy powiedział, że "Niemcy i Austria oparły swoją politykę energetyczną na bezalternatywności".
REKLAMA
- W tym układzie gospodarczo-politycznym uderzenie w potężne źródła dewiz, jakimi dla Rosji są kontrakty energetyczne, jest czymś naturalnym, co powinno być dyskutowane w pierwszej kolejności - powiedział Wiech. Jego zdaniem Rosja nie jest przygotowana na taką odpowiedź Zachodu.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
REKLAMA
Gość: Jakub Wiech (Energetyka24.pl)
Data emisji: 06.04.2022
Godzina: 13.43
st
REKLAMA
***
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:
REKLAMA