more_horiz

Perspektywa podwyżki stóp procentowych. Andrzej Sadowski: inflacja wyprzedza decyzje RPP

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2022 22:04
- Rada Polityki Pieniężnej utrzymała ujemne stopy procentowe w stosunku do dwucyfrowego poziomu inflacji, stąd trudno sobie wyobrazić, aby ochronić, uratować wartość polskiego złotego i zatrzymać inflację, krocząc ciągle po inflacji, która wyprzedza decyzje Rady Polityki Pieniężnej - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.
Andrzej Sadowski
Andrzej SadowskiFoto: Polskie Radio

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński powiedział, że wczorajsza podwyżka stóp procentowych nie zakończyła cyklu zacieśniania polityki pieniężnej. Jednocześnie podczas czwartkowej konferencji prasowej szef banku centralnego nie zapowiedział dalszych podwyżek stóp.

Wczoraj (06.04) Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopy procentowe o jeden punkt procentowy. Prezes NBP Adam Glapiński powiedział, że większa od prognoz podwyżka stóp nie oznacza, że kolejnych nie będzie. Dodał, że członkowie Rady analizują na bieżąco sytuację gospodarczą i na tej podstawie podejmują decyzje.

"Inflacja wyprzedza decyzje RPP"

Do powyższej kwestii odniósł się w Polskim Radiu 24 Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha. - Rada Polityki Pieniężnej utrzymała ujemne stopy procentowe w stosunku do dwucyfrowego poziomu inflacji, stąd trudno sobie wyobrazić, aby ochronić, uratować wartość polskiego złotego i zatrzymać inflację, krocząc ciągle po inflacji, która wyprzedza decyzje Rady Polityki Pieniężnej - podkreślił gość PR24.

- Nie tak dawno słyszeliśmy zapewnienia, że inflacja nie przekroczy dwucyfrowego poziomu, dlatego trudno wierzyć, że wszystko jest pod kontrolą. Jeżeli polska gospodarka miałaby się dalej tak dynamicznie rozwijać, nie może być w niej elementu niepewności, jakim jest permanentna zmiana wartości polskiego złotego - ocenił Andrzej Sadowski. 

Następne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, na którym zapadnie decyzja o wysokości stóp procentowych, jest zaplanowane na 5 maja.

Posłuchaj
09:55 jaszcząb wszystkich jaszczębi.mp3 Gościem Ewy Wasążnik był Andrzej Sadowski (Temat dnia/Polskie Radio 24) 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadząca: Ewa Wasążnik 

Gość: Andrzej Sadowski (Centrum im. Adama Smitha)

Data emisji: 7.04.2022

Godzina: 17.47

IAR/nt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem