Wybuchy w kopalni Pniówek. Czyżewski: minimalizujemy ryzyko, ale nie da się go sprowadzić do zera

- Od dekad tworzone są technologie, które mają ryzyko zminimalizować. Odciąganie tego metanu, sprawianie, że będzie go jak najmniej na tych niższych poziomach - to się dzieje. (...) Jest dużo lepsza sytuacja niż kiedyś. Ale tego ryzyka nie da się sprowadzić do zera - mówił w Polskim Radiu 24 Daniel Czyżewski z portalu Energetyka24.com, komentując wypadek w kopalni Pniówek.

2022-04-22, 12:16

Wybuchy w kopalni Pniówek. Czyżewski: minimalizujemy ryzyko, ale nie da się go sprowadzić do zera

W środę kwadrans po północy w Kopalni Węgla Kamiennego Pniówek doszło do wybuchu i zapalenia metanu. Wypadek zdarzył się na głębokości 1000 metrów. W zagrożonej strefie pracowało 42 górników. W czasie, gdy akcję prowadziły dwa zastępy ratowników, doszło do wtórnego wybuchu.

W czwartek wieczorem doszło do czterech kolejnych wybuchów metanu. W tym czasie grupa ratowników układała rurociąg, doprowadzający powietrze w zagrożony rejon. Zmusiło to ekipy do przerwania akcji. Do szpitali trafiło kolejnych 10 ratowników. W Polskim Radiu 24 mówił o tym Daniel Czyżewski z portalu Energetyka24.com.

Wypadek w kopalni Pniówek. "Dużą rolę gra przypadek"

Gość PR24 wyjaśnił, że w takich kopalniach, jak Pniówek, jeśli chodzi o emisję i eksplozje metanu - w bardzo znacznym stopniu rolę gra tu przypadek, a ratownicy nie są w stanie tak naprawdę przewidzieć, jak postępować będzie akcja ratownicza.

- To jest gra na pewnym poziomie prawdopodobieństwa, akcja była przerywana ze względu na to, że w pewnym momencie zagrożenie było zbyt wysokie - mówił Daniel Czyżewski. Wyjaśnił, że w tego rodzaju akcjach ratunkowych chodzi o to, by doprowadzić do odpowiedniego poziomu wentylacji.

REKLAMA

"Minimalizujemy ryzyko"

Dziennikarz podkreślił, że kopalnia Pniówek jest głęboką kopalnią, a im głębsza kopalnia, tym większe stężenie metanu i tym większe zagrożenie. Wyjaśnił też, że "nie od dzisiaj wiemy, że na tych głębokościach może dojść do takich wypadków".

- Od dekad tworzone są technologie, które mają ryzyko zminimalizować. Odciąganie tego metanu, sprawianie, że będzie go jak najmniej na tych niższych poziomach - to się dzieje. Ryzyko pewnie zmalało wielokrotnie w ciągu ostatnich 50 lat. Jest dużo lepsza sytuacja niż kiedyś. Ale tego ryzyka nie da się sprowadzić do zera. Tego typu sytuacje będą występować - zaznaczył Czyżewski. 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Daniel Czyżewski o sytuacji w kopalni Pniówek ("Temat dnia / Gość PR24") 9:07
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Mateusz Drozda
Gość: Daniel Czyżewski (Energetyka24.com)
Data emisji: 21.04.2022
Godzina emisji: 22.14

REKLAMA

IAR/PR24/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej