more_horiz

Rząd przyjął zmiany w podatkach. Ekonomista: muszą być korzystne albo neutralne

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2022 21:31
- Zapowiedzi kolejnych reform muszą być korzystne albo neutralne dla podatników, ponieważ to jest warunek wprowadzania zmian w trakcie roku, a taka jest ewidentna wola administracji - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 główny ekonomista w Krajowej Izbie Gospodarczej Piotr Soroczyński. 
Rządowy projekt trafi w najbliższych dniach do Sejmu
Rządowy projekt trafi w najbliższych dniach do SejmuFoto: Satori Studio/Shutterstock.com

Rząd przyjął projekt zmian podatkowych, który między innymi obniża dolną stawkę podatku PIT z 17 do 12 procent. Rada Ministrów chce, by zmiany weszły w życie od 1 lipca. Mają objąć około 25 milionów podatników.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że proponowane rozwiązania będą korzystne dla ponad 10 milionów podatników, a neutralne dla pozostałych. Do tej kwestii odniósł się w Polskim Radiu 24 główny ekonomista w Krajowej Izbie Gospodarczej Piotr Soroczyński. 

"Seria dużych poprawek"

Piotr Soroczyński powiedział, że "trudno w tej chwili przewidzieć, jakie będą ostateczne skutki tych zmian". - Do całej tej reformy przykładamy się od przeszło roku. W tej chwili mamy serię takich bardzo dużych poprawek, które miały uratować sytuację z tych największych dolegliwości wskazanych w trakcie roku podatkowego - mówił gość audycji. 

Główny ekonomista w Krajowej Izbie Gospodarczej przyznał, że "zapowiedzi kolejnych reform muszą być korzystne albo neutralne dla podatników, ponieważ to jest warunek wprowadzania zmian w trakcie roku, a taka jest ewidentna wola administracji". 

- Istnieje spore ryzyko, że system wciąż będzie miał jakieś usterki i wady, które mogą się okazać dolegliwe dla podatników [...]. Przede wszystkim chodzi o to, żeby płatnicy mogli sobie z tym poradzić, bo oni mają potworny kłopot - ocenił Piotr Soroczyński. 

Posłuchaj
26:44 piotr sroczynski.mp3 Piotr Soroczyński o zmianach podatkowych (Temat dnia/Gość PR24) 

Proponowane zmiany

Wśród przyjętych przez rząd zmian jest też między innymi likwidacja ulgi dla klasy średniej, obowiązującej od początku tego roku. Wróci również możliwość odliczania składki zdrowotnej dla prowadzących działalność gospodarczą.

Szef rządu podkreślił, że "to jest najmocniejsza obniżka podatku od wielu, wielu lat". Obniżka stawki podatku PIT to, jak mówił premier, to odpowiedź rządu na inflację i kryzys gospodarczy, jaki wywołał Putin napadając na Ukrainę. Rządowy projekt trafi w najbliższych dniach do Sejmu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Mateusz Drozda

Gość: Piotr Soroczyński (główny ekonomista w Krajowej Izbie Gospodarczej)

Data emisji: 22.04.2022

Godzina: 20.33

IAR/nt

Zobacz także

Zobacz także