"To domknięcie epopei Rzeczpospolitej na uchodźstwie". Historyk o pogrzebie Karoliny Kaczorowskiej
- Element pewnej symboliki i ciągłości niepodległej i suwerennej Rzeczpospolitej był bardzo ważny dla polskiej migracji, która po II wojnie światowej traktowała siebie, i to całkiem słusznie, jako taką arkę przymierza - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Przemysław Weingartner, historyk (UŁ).
2022-04-23, 14:25
W Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie rozpoczął się pogrzeb Karoliny Kaczorowskiej - małżonki ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Prochy Karoliny Kaczorowskiej spoczną w Panteonie Wielkich Polaków przy jej mężu prezydencie Ryszardzie Kaczorowskim, który 10 kwietnia 2010 roku zginął w katastrofie lotniczej w Smoleńsku.
Żona ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego zmarła w ubiegłym roku w Londynie.
Na antenie Polskiego Radia 24 do pogrzebu byłej pierwszej damy odniósł się prof. Przemysław Weingartner. Jak wskazał, "jest to jakby domknięcie pewnego rozdziału, domknięcie tej epopei niepodległej Rzeczpospolitej na uchodźstwie, na wygnaniu". - Teraz symbolicznie ten rozdział się zamyka. Domyka się również w ten sposób, że przenosząc te wartości, umożliwia ich kultywowanie w niepodległej, suwerennej Polsce - ocenił.
- Element pewnej symboliki i ciągłości niepodległej i suwerennej Rzeczpospolitej był bardzo ważny dla polskiej migracji, która po II wojnie światowej traktowała siebie, i to całkiem słusznie, jako taką arkę przymierza - powiedział. - Chcieli zachować te wartości, które były drogie społeczeństwu i elitom politycznym II Rzeczpospolitej i przenieść je do przyszłej, niepodległej Polski - zaznaczył.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Posłuchaj
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: prof. Przemysław Weingartner, historyk (UŁ)
Data emisji: 23.04.2022
REKLAMA
Godzina: 13.30
jb
REKLAMA