Wsparcie dla kredytobiorców. Prof. Ancyparowicz: nie widzę powodu, żeby banki miały płacić za cokolwiek

- Dla tych, którzy nie są w stanie spłacać swojego zadłużenia, powstał kilka lat temu Fundusz wsparcia kredytobiorców - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Grażyna Ancyparowicz, doradczyni prezesa NBP. Odnosząc się do rządowego planu pomocy dla dłużników hipotecznych, przyznała, że nie znamy jeszcze ustawy, ale powszechne rozdawnictwo do niczego dobrego nie prowadzi.

2022-05-02, 13:05

Wsparcie dla kredytobiorców. Prof. Ancyparowicz: nie widzę powodu, żeby banki miały płacić za cokolwiek
Grażyna Ancyparowicz, doradczyni prezesa NBP: banki to nie instytucje rozdawnictwa cudzych pieniędzy. Foto: shutterstock.com/DarSzach

Rząd przedstawił obszerny plan wsparcia kredytobiorców. To między innymi wakacje kredytowe, które pozwolą cztery razy w 2022 r. oraz cztery razy w 2023 r. "na własne żądanie nie zapłacić raty i nie będzie ta rata obciążona odsetkami". Kredytobiorcy, którzy nie są w stanie spłacać rat, będą również mogli starać się o dopłaty do rat w kwocie do 2 tys. zł miesięcznie przez okres 3 lat.

Ponadto po 2023 r. będzie można też skorzystać z niższych stawek referencyjnych. - Dzisiaj to jest WIBOR, a od 1 stycznia 2023 r. będzie to stawka niższa niż WIBOR, będzie to stawka pochodząca z rynku międzybankowego, stawka POLONIA overnight - powiedział premier. Dla kredytobiorców będzie to bardziej transparentna stawka i taka, która jest niższa nawet o ponad pół punktu procentowego, nawet dziś może być niższa o 0,9 punktu procentowego niż WIBOR, a więc ogromna ulga - dodał szef rządu.

Banki to nie instytucje rozdawnictwa cudzych pieniędzy

Pojawia się jednak coraz więcej głosów, że rozwiązania proponowane przez rząd, mogą doprowadzić do tego, że banki będą podnosiły marżę kredytów, a to z kolei spowoduje, że zdolność kredytowa w przypadku wielu osób spadnie.  

-Nie da się temu zapobiec. Banki to nie są instytucje rozdawnictwa cudzych pieniędzy, banki mają pieniądze z depozytów. Ci, którzy mieli depozyty w bankach wiedzą, że nie dostawali prawie żadnych profitów - mówiła prof. Grażyna Ancyparowicz, doradczyni prezesa NBP. Przyznała, że jeśli jednym chce się pomóc, to ktoś za to musi zapłacić. - Jeżeli bankom obcina się dochody z akcji kredytowej, to wiadomo, że będą szukały obejścia tego. To jest zupełnie oczywiste - dodała.

REKLAMA

Zrzutka banków na pomoc kredytobiorcom

Eksperci wskazują, że za rządowy pomysł wsparcia dłużników hipotecznych, banki będą musiały zapłacić miliardy.

Prof. Grażyna Ancyparowicz podkreśla, że nie widzi powodu, dla którego banki miałyby płacić za cokolwiek. - Jak można zmusić banki i ich zarządy do tego, żeby one świadomie obniżyły sobie poziom zysków tylko dlatego, że są jakieś deklaracje, które mają charakter polityczny? - podkreśliła profesor. Dodała również, że dla wszystkich, którzy nie radzą sobie z zadłużeniem jest fundusz wsparcia kredytobiorców (...), ale powszechne rozdawnictwo do niczego dobrego nie prowadzi.

Czytaj także:

Zachęcamy do wysłuchania rozmowy.

Posłuchaj

Rządowe plany wsparcia kredytobiorców komentowała prof. Grażyna Ancyparowicz, doradczyni prezesa NBP (Polskie Radio 24/Temat dnia) 25:16
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: Temat dnia

REKLAMA

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: Grażyna Ancyparowicz, doradczyni prezesa NBP

Data emisji: 2.05.2022

Godz. emisji: 10.35

REKLAMA

ASP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej