Konferencja o przyszłości Europy. Prof. Grosse: planowane zmiany wzmocnią Niemcy i Francję w UE
- Jednym z postulatów Konferencji w sprawie przyszłości Europy było zniesienie, poza jednym wyjątkiem, głosowania jednomyślnego w Unii, a wprowadzenie większościowego. Takie rozwiązanie wzmacniałoby Niemcy i Francję - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grosse, europeista z Uniwersytetu Warszawskiego.
2022-05-03, 12:20
30 kwietnia zakończyła się Konferencja w sprawie przyszłości Europy. Zakłada ona pewne kierunki rozwoju Unii Europejskiej w poszczególnych dziedzinach.
- Mamy za sobą mniej więcej roczny proces konsultacji politycznych w Unii Europejskiej. Chodziło przede wszystkim o to, żeby zmobilizować jak najwięcej obywateli tak zwanego społeczeństwa obywatelskiego, think tanków, instytucji, które miałyby włączyć się w projektowanie przyszłości Unii Europejskiej - powiedział prof. Tomasz Grosse.
Jak zaznaczył, "pojawiło się mnóstwo słów krytyki wobec tego procesu, podważając jego demokratyczny i polityczny mandat". - Tym bardziej, że normalna procedura, jeśli chodzi o zmianę traktatów, należy do państw członkowskich. I to każde państwo ma prawo weta, ma prawo zablokować zmiany, zwłaszcza takie, które uważa za niekorzystne dla siebie, dla własnej demokracji i swoich wyborców - dodał.
"Przekazywanie kompetencji państw członkowskich"
Podkreślił również, że "próbowano poniekąd ponad głowami oponentów zorganizować proces konsultacji społecznych, które miałyby w gruncie rzeczy legitymizować pewne pomysły, o których się mówi w Unii Europejskiej przynajmniej od kilku lat albo dłużej".
REKLAMA
- Są to pomysły w dużym stopniu zmierzające do centralizacji władzy w Brukseli, przekazywania dalszych kompetencji państw członkowskich, a więc odbierania ich narodowym wspólnotom politycznym, narodowym demokracjom i przekazywania ich do unijnych instytucji - wyjaśniał profesor.
- Ten proces jest również w skrócie nazywany tworzeniem federacji w Europie, ale takiej specyficznej, bo ona jest coraz mniej demokratyczna, a przede wszystkim coraz mniej szanuje glosy tych demokracji narodowych, które są słabsze, mniej wpływowe w Unii Europejskiej. Pozostawia natomiast te wpływy, zwłaszcza nieformalne - ale też do pewnego stopnia sformalizowane - dla największych państw członkowskich - powiedział.
Jak zaznaczył, "jednym z postulatów tej konferencji jest zlikwidowanie wszelkich możliwych procedur - za wyjątkiem bodajże kwestii członkostwa kolejnych państw w Unii - głosowania jednomyślnego, a przejście na głosowanie większościowe".
- Wzmacniałoby to największe państwa Europy Zachodniej, czyli Francję i Niemcy, które w takiej procedurze miałyby najwięcej do powiedzenia. Po raz kolejny tylnymi drzwiami próbuje się wprowadzać zmiany ustrojowe na poziomie europejskim - podsumował prof. Tomasz Grosse.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
***
Audycja: "Temat dnia"
Prowadzący: Antoni Opaliński
REKLAMA
Gość: prof. Tomasz Grosse (Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 3.05.2022
Godzina: 10.33
bartos
REKLAMA
REKLAMA