more_horiz

Postawa papieża Franciszka wobec wojny na Ukrainie. Lech Miodek: zachował się jak człowiek naiwny

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 12:35
- W pewnym sensie papieża obciąża "patriotyzm argentyński". Argentyna jest antyamerykańska (…). Papież daje także do zrozumienia, że widzi pewne braki i niedociągnięcia, które nie służyły relacjom międzynarodowym - mówił w Polskim Radiu 24 Lech Miodek, były dyplomata w krajach Ameryki Południowej (Uniwersytet Warszawski).
Papież Franciszek, Watykan, 08.05.2022 r.
Papież Franciszek, Watykan, 08.05.2022 r. Foto: PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

W opublikowanym w ub. tygodniu wywiadzie papież Franciszek powiedział, że jest gotów spotkać się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Moskwie.

Według Franciszka jednym z możliwych powodów rosyjskiej napaści na Ukrainę i postawy Putina mogło być "szczekanie pod drzwiami Rosji przez NATO". "To złość; nie wiem, czy została sprowokowana, ale może tak ułatwiona" - dodał papież.

Lech Miodek komentował stanowisko Watykanu wobec wojny na Ukrainie. - Kościół jest instytucją powszechną, nie jest mu łatwo wypowiadać się w sprawach "regionalnych" w tym wypadku o relacjach pomiędzy Rosją a Ukrainą - stwierdził i dodał, że wypowiedź papieża można określić, jako "nieszczęśliwą".

Gość audycji przypominał o próbach zbliżenia pomiędzy Kościołem Katolickim a Cerkwią prawosławną. - Warto tu sięgnąć do spotkania papieża Franciszka z patriarchą Moskwy Cyrylem, w Hawanie w lutym 2016 r., już po przejęciu przez Rosję Krymu (…). Poruszano wtedy sprawę Syrii i Ukrainy, chodziło o interesy chrześcijan na Bliskim Wschodzie i interesy Kościoła prawosławnego na Ukrainie - mówił ekspert.

- Współpracy Cerkwi prawosławnej z rządem rosyjskim, tam jak kiedyś z carem, jest absolutnie jasna. Dochodzi nawet do tego, że w skład delegacji najwyższego szczebla Rosji, które udają się do różnych krajów, jest zawsze miejsce dla przedstawiciela Kościoła prawosławnego - dodał.

Posłuchaj
16:56 PR24_mp3 2022_05_09-11-06-58.mp3 Lech Miodek o stanowisku Papieża Franciszka wobec wojny na Ukrainie (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Lech Miodek przywołał także postać Jana Pawła II, który zabiegał o to, by być obecnym w Moskwie, jednak dla wyznawców prawosławia w Rosji polskie pochodzenie papieża było przeszkodą. - W pewnym sensie kontynuatorem tej misji stara się być papież Franciszek. Stąd m.in. jego spotkanie z Cyrylem w dążeniu do współpracy - zauważył.

- Kościół katolicki jest instytucją odpowiedzialną przed całym światem za to, co robi. Niestety zdarza się, że nawet najwyższe jego osobistości, choć kierują się dobrymi intencjami, stają się osobami naiwnymi. W tym przypadku papież Franciszek zachował się jako człowiek naiwny - ocenił.

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: Lech Miodek

Data emisji: 09.05.2022

Godzina emisji: 11.06

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem