more_horiz

Krajowy Plan Odbudowy. Anna Zalewska: wychodzimy naprzeciwko emocjom KE i dokonujemy zmian

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2022 15:12
- Prawie rok temu wywiązaliśmy się ze wszystkich wskazówek Komisji Europejskiej, jak skonstruować Fundusz Odbudowy. Komisja postanowiła ze swojej strony jednak wstrzymać ten fundusz, naruszając traktaty - podkreśliła na antenie Polskiego Radia 24 Anna Zalewska, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.
Anna Zalewska
Anna ZalewskaFoto: PR24

Jak dowiedział się portal wPolityce.pl, Komisja Europejska - nieoficjalnie - potwierdziła polskiemu rządowi, że przyjęcie ustawy o zmianach w Sądzie Najwyższym gwarantuje odblokowanie Krajowego Planu Odbudowy.

Negocjacje z Komisją Europejską w sprawie środków trwają już prawie rok. Chodzi o kwotę 770 mld złotych, które zapisane są w dwóch instrumentach: Krajowym Planie Odbudowy oraz właściwych funduszach na lata 2021-2027. Kwestią sporną w tych negocjacjach stanowiła zmiana w ustroju polskich sądów.


Czytaj także:

Niemal roczna batalia o unijne środki

- Prawie rok temu wywiązaliśmy się ze wszystkich wskazówek Komisji Europejskiej, jak skonstruować Fundusz Odbudowy. Komisja postanowiła ze swojej strony wstrzymać ten fundusz, naruszając traktaty - przyznała Anna Zalewska. Europoseł PiS przypomniała, że łamane są unijnej przepisy mówiące o konkurencyjności i wspólnym rynku. - W unijnych krajach, poza Polską i Węgrami, pieniądze są w obrocie i firmy mają do nich dostęp, a nie mają go nasi przedsiębiorcy - tłumaczyła. Dodała, że nie ma oficjalnego pisma skierowanego do polskiego rządu tłumaczącego taki stan rzeczy.

Gość audycji przypomniała, że zmiana krajowego ustroju sądownictwa nie leży w kompetencjach ani Unii, ani Komisji. - Mimo to, wszyscy zgodzili się, że jednak trzeba wyjść naprzeciwko emocjom Komisji i dokonać takiej zmiany - podkreśliła Zalewska.

Polityk odniosła się także do szerszego kontekstu tej sytuacji. - Liberalno-lewicowa Unia Europejska dąży do federalizacji UE - oceniła i dodała, że istnieje z ich strony chęć zarządzania Wspólnotą przez Komisję Europejską, a Polska mówi temu zdecydowanie "nie".

W audycji mowa była także o sprawach krajowych, m.in. walce z inflacją i drożyzną, a także wyborze prezesa Narodowego Banku Polskiego.

Więcej w nagraniu rozmowy.

Posłuchaj
24:09 PR24_mp3_20220511143345_Anna_Zalewska.mp3 Anna Zalewska o polskich negocjacjach z Komisją Europejską ws. unijnych funduszy związanych z Krajowym Planem Odbudowy (Temat dnia/Gość PR24) 

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Anna Zalewska (PiS)

Data emisji: 11.05.2022

Godzina: 14.33

st/wpolityce.pl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem