more_horiz

USA uznają Rosję za sponsora terroryzmu? Amerykanista: to kraj zbójecki, który nie przynosi światu dobra

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2022 16:28
- Rosja jest krajem zbójeckim, w związku z czym ustawienie go w tej linii niekoniecznie musi dziwić. Rezolucja przyczyni się m.in. do olbrzymich problemów dla obywateli Federacji Rosyjskiej - mówił w Polskim Radiu 24 amerykanista prof. Grzegorz Górski, omawiając kwestię uznania Rosji za państwowego sponsora terroryzmu. 
Amerykanista o projekcie rezolucji uznającej Rosję za sponsora terroryzmu
Amerykanista o projekcie rezolucji uznającej Rosję za sponsora terroryzmuFoto: ROBERT GHEMENT/PAP/EPA

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez magazyn "Forbes" do amerykańskiego Senatu wpłynął projekt rezolucji, uznającej Rosję za sponsora terroryzmu. Według amerykańskiego Departamentu Stanu, kiedy kraj zostaje uznany za państwowego sponsora terroryzmu, grozi mu zawieszenie pomocy USA, embarga na broń, ograniczenia handlowe i inne sankcje.

- Do tej pory na tej liście są tylko cztery kraje: Kuba, SyriaIran i Korea Północna. Staramy się włączyć Rosję jako piątą. To są reżimy totalitarne, które nie przynoszą światu dobra - powiedział podczas prezentacji rezolucji jej współautor, republikański senator Lindsey Graham.

Rosja "krajem zbójeckim"

Prof. Grzegorz Górski, komentując powyższą kwestię, powiedział, że uznanie Rosji za sponsora terroryzmu "zależy od tego, jak Amerykanie będą chcieli to klasyfikować". - Jest to kraj zbójecki, w związku z czym ustawienie go w tej linii niekoniecznie musi dziwić. Natomiast ma to znaczenie z puntu widzenia wewnątrzamerykańskich konsekwencji. Rezolucja przyczyni się do olbrzymich problemów dla obywateli czy wszelkich instytucji związanych z Federacją Rosyjską - zaznaczył amerykanista. 

- Oznacza to również przesunięcie Rosji w miejsce, w którym kiedyś został ulokowany Związek Sowiecki, więc w pewnym sensie mamy powrót do sytuacji sprzed 1989 roku. W tym sensie Władimir Putin osiągnął sukces - wskazał gość Polskiego Radia 24.

3 maja Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy przyjęła apel do Izby Reprezentantów i Senatu USA o uznanie Rosji za państwo sponsorujące terroryzm. 28 kwietnia szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak oświadczył, że administracja prezydenta USA Joe Bidena rozważa możliwość wpisania Rosji na listę krajów sponsorujących terroryzm. 

Posłuchaj
24:23 grzegorz górski.mp3 Prof. Grzegorz Górski o uznaniu Rosji za sponsora terroryzmu ("Temat dnia/Gość PR24") 

Prof. Grzegorz Górski omówił także sytuację, jaka panuje wokół kwestii Tajwanu. - Amerykańskie służby wywiadowcze oceniają, że tocząca się na Ukrainie wojna nie ośmieli Chin do ataku na Tajwan - poinformowała w Senacie dyrektor Wywiadu Narodowego Avril Haines.

***

Audycja: "Temat dnia"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: prof. Grzegorz Górski (amerykanista, Kolegium Jagiellońskie)

Data emisji: 11.05.2022

Godzina emisji: 15.33

» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

PAP/nt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem