more_horiz

Fiasko rozmów ws. wspólnego embarga na ropę z Rosji. Wiech: poluzowanie przez KE rygorów było błędem

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 13:45
- Poluzowanie rygorów co do odcięcia się od rosyjskiej ropy rodzi niezdrową konkurencję między państwami członkowskimi Unii Europejskiej - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech, zastępca red. naczelnego portalu energetyka24.pl, ekspert ds. bezpieczeństwa energetycznego. 
Jakub Wiech
Jakub WiechFoto: PR24

Komisja Europejska proponuje całkowity zakaz importu rosyjskiej ropy przez Wspólnotę. Według planu przedstawionego w ubiegłym tygodniu w ciągu pół roku miałby być zakończony import ropy naftowej, a produktów rafinowanych do końca bieżącego roku. Węgry i Słowacja mogłyby nadal kupować rosyjską ropę z rurociągów do końca 2024 roku, a Czechy do czerwca 2024 roku, pod warunkiem, że wcześniej nie dostaną ropy rurociągiem z południa Europy.

"Embargo musi być nałożone szybko"

- Widać, że sankcje są stopniowe po to, by wywierać presję na państwo, która sankcjami się obkłada. Szósty pakiet unijnych sankcji zawiera najbardziej rygorystyczne instrumenty, czyli embargo na dostawy ropy, to może cofnąć Rosję na dekady, jeśli chodzi o jej rozwój, ale żeby to doszło do skutku, embargo musi by nałożone szybko, a na to się nie zanosi, bo część państw nie jest w stanie odciąć się od rosyjskiej ropy - mówił Jakub Wiech.

Dodał, że przesunięcie terminu odcięcia się od ropy z Rosji dla części państw członkowskich Unii Europejskiej było błędem Komisji Europejskiej - takie zróżnicowanie było niebezpieczną grą i pokazało na przykładzie Węgier, że stawanie po stronie interesów Rosji popłaca. Zdaniem eksperta, zamiast kary, państwo to czekała nagroda, co więcej, żądania zaczęły wysuwać kolejne kraje Unii Europejskiej.

Czytaj także:

Budapeszt, pomimo możliwości wydłużenia okresu przejściowego do końca 2024 r. (i dodatkowo do połowy 2024 r. dla Czech), nadal blokuje zatwierdzenie sankcji. W środę (11.5.2022) kolejna narada ambasadorów 27 krajów Unii zakończyła się fiaskiem. Ponadto znów odroczono poświęconą skutkom embarga telekonferencję premierów Węgier, Słowacji, Czech i Chorwacji z prezydentem Emmanuelem Macronem i Ursulą von der Leyen, którą przewodnicząca Komisji zapowiedziała po swej poniedziałkowej wizycie u Viktora Orbana.


Posłuchaj
23:35 _PR24_AAC 2022_05_13-13-05-52.mp3 Fiasko ws. wspólnego embarga na ropę z Rosji. Wiech: źle się stało, że KE pozwoliła części krajów odłożyć decyzję ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: Jakub Wiech (zastępca red. naczelnego portalu energetyka24.pl, ekspert ds. bezpieczeństwa energetycznego)

Data emisji: 13.05.2022

Godzina: 13:05 

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem