more_horiz

Rzecznik IPN o morderstwie Grzegorza Przemyka: był w nie zaangażowany cały aparat państwa

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 16:04
- Grzegorz Przemyk był z jednej strony przypadkową ofiarą, ale z drugiej komuniści dali tym morderstwem znak całej opozycji antykomunistycznej - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Rafał Leśkiewicz, rzecznik prasowy Instytutu Pamięci Narodowej.
Grzegorz Przemyk
Grzegorz PrzemykFoto: Fotografia z Nekrologu.

12 maja 1983 roku 19-letni maturzysta Grzegorz Przemyk został zatrzymany przez funkcjonariuszy MO, a następnie brutalnie pobity w komisariacie na warszawskim Starym Mieście. Dwa dni później zmarł w szpitalu. Była to jedna z najgłośniejszych zbrodni aparatu władzy PRL.

Grzegorz Przemyk jako symbol

Dr Rafał Leśkiewicz podkreślił, że maturzysta został symbolem ofiar władz komunistycznych. - Grzegorz Przemyk stał się pewnym symbolem ofiary systemu komunistycznego lat 80. Wiemy, jak wyglądały uroczystości pogrzebowe, które były manifestacją sprzeciwu wobec brutalności władz i ogólnie reżimu Wojciecha Jaruzelskiego - powiedział.

- Grzegorz Przemyk był z jednej strony przypadkową ofiarą, ale z drugiej komuniści dali tym morderstwem znak całej opozycji antykomunistycznej. On sam w sobie nie był zagrożeniem dla aparatu władzy - dodał.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że nie było to tylko działanie służb, ale przede wszystkim władz państwa. - W dokonanie tej zbrodni, a później jej kamuflażu, zaangażowany był cały aparat państwowy. Na czele tego wszystkiego stali Czesław Kiszczak i Wojciech Jaruzelski. Dzięki temu w 1984 roku uniewinniono funkcjonariuszy SB od tej zbrodni - powiedział.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Posłuchaj
24:56 PR24_mp3 2022_05_14-15-33-22.mp3 Dr Rafał Leśkiewicz o morderstwie Grzegorza Przemyka (Gość PR24)

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadził: Tadeusz Płużański 

Gość: dr Rafał Leśkiewicz (rzecznik prasowy IPN)

Data emisji: 14.05.2022

Godzina emisji: 15.33

dz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem