more_horiz

Wniosek Finlandii o przyjęcie do NATO. "Wzmocni północną część wschodniej flanki"

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2022 14:00
- Zapowiedzi ubiegania się o członkostwo w NATO przez Finlandię pojawiały się od początku wojny, a zatem mamy do czynienia z dotrzymaniem słowa, ale nie jest to zaskakujące. Będzie to skutkowało ogromnym wzmocnieniem północnej części wschodniej flanki - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prezes Fundacji Republikańskiej Marek Wróbel.
Zdaniem Marka Wróbla akcesja Finlandii do NATO razem ze Szwecją zwiększyłaby stabilność w regionie
Zdaniem Marka Wróbla akcesja Finlandii do NATO razem ze Szwecją zwiększyłaby stabilność w regionieFoto: Michal-CZ/Shutterstock.com

Bez wątpienia największą tragedią inwazji Rosji na Ukrainę jest sytuacja mieszkańców zbombardowanych miast, jednak wojna niesie za sobą także ogromne zmiany dla całego świata. Jej skutki w kontekście sytuacji geopolitycznej Polski oraz w związku z decyzją Finlandii o złożeniu wniosku o przyjęcie do Sojuszu Północnoatlantyckiego omówił w Polskim Radiu 24 prezes Fundacji Republikańskiej Marek Wróbel.

Wzmocnienie wschodniej flanki NATO

- Zapowiedzi ubiegania się o członkostwo w NATO przez Finlandię pojawiały się na od początku wojny, a zatem mamy do czynienia z dotrzymaniem słowa, ale nie jest to zaskakujące. Będzie to skutkowało ogromnym wzmocnieniem północnej części wschodniej flanki - podkreślił.

Gość Polskiego Radia 24 zwrócił uwagę na fakt, że "Finlandia, jak na kraj zachodni, wydaje bardzo dużo na zbrojenia". - Poziom tych wydatków dawno przekroczył 2 proc. PKB - wskazał. - I Finlandia, i Szwecja dysponują, jak na swoje rozmiary, bardzo znacznymi siłami zbrojnymi, dobrymi flotami, czyli wszystko, co mogłoby być potrzebne w potencjalnym konflikcie z Rosją - zaznaczył Marek Wróbel. 

Prezes Fundacji Republikańskiej ocenił, że z puntu widzenia Polski, "oznacza to bezpieczeństwo Bałtyku i ogromne, właściwie całkowite, odsunięcie groźby inwazji morskiej ze strony Rosji". 

Posłuchaj
24:32 wróbel.mp3 Marek Wróbel o wpływie decyzji podjętej przez Finlandię na sytuację geopolityczną Polski ("Temat dnia / Gość PR24") 

W sobotę prezydent Finlandii rozmawiał z rosyjskim przywódcą. Podczas rozmowy telefonicznej Sauli Niinistö powiedział Władimirowi Putinowi o zamiarze wstąpienia jego kraju do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Według Moskwy wstępując do NATO Helsinki popełniają błąd, który przyczyni się do pogorszenia relacji dwustronnych. 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadził: Tadeusz Płużański 

Gość: Marek Wróbel (prezes Fundacji Republikańskiej)

Data emisji: 15.05.2022

Godzina emisji: 13.05

IAR/nt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem