more_horiz

Rychłe zmiany na Kremlu? Dr Kawęcki mówi, że możliwy jest nawet rozpad Federacji Rosyjskiej

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2022 16:00
- Im dłużej będzie trwała wojna na Ukrainie, tym bardziej wzrastać będzie prawdopodobieństwo zmiany na Kremlu - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Kawęcki, historyk, politolog.
Rychłe zmiany na Kremlu? Dr Kawęcki mówi nawet o możliwym rozpadzie Federacji Rosyjskiej
Rychłe zmiany na Kremlu? Dr Kawęcki mówi nawet o możliwym rozpadzie Federacji RosyjskiejFoto: Tverdokhlib/shutterstock

Gość PR24 mówił o sprawach geopolitycznych, rysuje się bowiem nowy ład pod względem bezpieczeństwa na świecie. Dwa nowe państwa, do tej pory neutralne, Finlandia i Szwecja, mają wstąpić do NATO. Zdaniem gościa PR24, mamy do czynienia z rekonfiguracją i wzmocnieniem bezpieczeństwa tym bardziej zauważalną, że jeszcze kilka tygodni temu, powyższa decyzja nie była brana pod uwagę.

- Biorąc pod uwagę potencjał militarny Finlandii i Szwecji, nastąpi wzmocnienie bezpieczeństwa także wschodniej flanki Paktu. Technologia wojskowa Finlandii jest na wysokim poziomie. Oba natomiast kraje rozumieją znaczenie współpracy z resztą świata zachodniego. Widać, że kierownictwo Kremla zaczyna się frustrować, ale pytanie jest o zdanie służb specjalnych, które odgrywają ogromną rolę w polityce wewnętrznej Rosji - wyjaśnił dr Krzysztof Kawęcki.

"Jak zachowa się społeczeństwo"

Prezydent Rosji Władimir Putin zapewnił, że nie było zagrożenia dla bezpieczeństwa Finlandii, a ewentualna zmiana nastawienia polityki zagranicznej tego kraju może mieć negatywny wpływ na stosunki dwustronne - informuje RIA, powołując się na Kreml. Sprzeciw wyraziła także Turcja, która zarzuca nordyckim państwom wspierani organizacji terrorystycznych, za jakie uważają zrzeszenia Kurdów. Przedstawiciel prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana jednak zapewnił, że Turcja "nie zamyka drzwi" przed potencjalnymi nowymi członkami Sojuszu.

- Otoczenie Putina musi zdawać sobie sprawę z tego, że założenia dotyczące szybkiego zwycięstwa w wojnie z Ukrainą, nie udały się, legły w gruzach i kwestia przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO to także daleko idąca przegrana Moskwy. Jest więc teraz pytanie o to, czy zaplecze prezydenta Rosji nadal będzie za nim stać, a już słychać o czystkach na Kremlu. Jak zachowa się społeczeństwo i sami oligarchowie, to także pytanie - mówił dr Krzysztof Kawęcki.

Czytaj także:

Politolog zauważył jednocześnie, że im dłużej będzie trwała wojna na Ukrainie, tym bardziej wzrastać będzie prawdopodobieństwo zmiany władzy na Kremlu, a być może nawet, co jednak może być kwestią dłuższego czasu, może nawet dekad, scenariusz rozpadu Federacji Rosyjskiej, co jest zdaniem eksporta, wysoce prawdopodobne choćby pod względem różnic religijnych i tendencji separatystycznych, które mogą dojść do głosu.


Posłuchaj
23:10 _PR24_AAC 2022_05_15-14-35-57.mp3 Rychłe zmiany na Kremlu? Dr Kawęcki mówi nawet o możliwym rozpadzie Federacji Rosyjskiej ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: dr Krzysztof Kawęcki, historyk, politolog

Data emisji: 15.05.2022

Godzina: 14:35 


Zobacz także

Zobacz także