more_horiz

Opór Węgier wobec embarga na rosyjską ropę. Prof. Grosse: to wynik niewiary w pomoc KE

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2022 15:00
- Węgrzy oczekują bardzo mocnych gwarancji ze strony Komisji Europejskiej, ponieważ skądinąd wiadomo, że ta jakiś czas temu zastosowała procedurę, która ma zawieszać wszystkie fundusze kierowane do Budapesztu - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grosse (Uniwersytet Warszawski).   
prof. Tomasz Grosse
prof. Tomasz GrosseFoto: PR24/MS

Na porozumienie w sprawie embarga na import ropy z Rosji są małe szanse. Tak wynika z wypowiedzi szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella i ministrów spraw zagranicznych z krajów członkowskich przed rozpoczęciem narady w Brukseli.

Głównym blokującym porozumienie są Węgry. Negocjacje toczą się już 12 dzień. Najpierw były prowadzone przez ambasadorów, teraz zostały przeniesione na wyższy, ministerialny poziom.

Kwestię unijnego embarga na rosyjską ropę, która wciąż pozostaje nierozwiązana, skomentował prof. Tomasz Grosse. 

- Nie ma porozumienia. Są pewnego rodzaju problemy, które dotyczą przede wszystkim wątpliwości Węgier, czy rzeczywiście obiecywane przez Komisję Europejską fundusze w wysokości mniej więcej 750 mln euro na zbudowanie odpowiedniej infrastruktury, która by pozwoliła Węgrom na przyłączenie się do embarga europejskiego na rosyjską ropę, czy one (pieniądze - przyp. red.) rzeczywiście napłyną - zaznaczył.

Jak podkreślił gość audycji, brak zgody Budapesztu na zaostrzenie sankcji wobec Kremla wynika przede wszystkim z niewiary w pomoc oferowaną przez instytucje unijne.    

- Nieprzejednana postawa Węgier, zwłaszcza upominająca się o to, żeby te fundusze nie były wirtualne - tak jak mniej więcej w przypadku środków z Krajowego Planu Odbudowy, które mają być kierowane do Polski - żeby to nie były tylko obietnice, które później napotykają dziwne, proceduralne przeszkody, tylko żeby była to rzeczywistość - podkreślił.   

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:34 PR24_mp3 2022_05_16-13-34-20.mp3 Prof. Tomasz Grosse o szansie nałożenia embarga na rosyjską ropę ("Temat dnia/Gość PR24") 

***

Audycja: "Temat dnia"

Prowadzący: Antoni Trzmiel  

Gość: prof. Tomasz Grosse (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 16.05.2022

Godzina: 13.34

kmp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem