more_horiz

"Działania niezbędne, by zatrzymać machinę wojenną". Dr Bartoszewicz o sankcjach wobec Rosji

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2022 16:40
Problemem jest to, na ile te działania są skuteczne. Dlatego że poza mechanizmami samych sankcji, które są nakładane na Rosję, podejmowane są też działania poszczególnych państw, żeby te sankcje już obchodzić - mówił w Polskim Radiu 24 dr Artur Bartoszewicz, ekonomista z SGH.
Dr Artur Bartoszewicz podkreśla, że wszelkie sankcje są obecnie niezbędne, by zatrzymać zbrodniczą machinę wojenną Rosji
Dr Artur Bartoszewicz podkreśla, że wszelkie sankcje są obecnie niezbędne, by zatrzymać zbrodniczą machinę wojenną RosjiFoto: Sandor Szmutko/Shutterstock

Trwa 82. dzień wojny na Ukrainie. W Unii Europejskiej nadal toczą się dyskusje dotyczące europejskiego embarga na rosyjską ropę. Trwa też spór na temat tego, jak traktować rosyjskie ultimatum rublowe. O sankcjach gospodarczych wobec Rosji oraz o sytuacji ekonomicznej Polski mówił w PR24 dr Artur Bartoszewicz.

Sankcje wobec Rosji i ich obchodzenie

Gość audycji stwierdził, że jeśli chodzi o sankcje wobec Rosji, w obecnym momencie już wszystkie działania, które są możliwe, "są de facto niezbędne, żeby zahamować tę machinę zbrodniczą, wojenną".

- Problem pojawia się tylko i wyłącznie w tym, na ile te działania są skuteczne, czy też mogą być skuteczne. Dlatego że poza mechanizmami samych sankcji, które są nakładane, podejmowane są też działania poszczególnych państw, żeby te sankcje obchodzić. Już nie mówią o poszczególnych państwach, ale nawet o Unii Europejskiej, która skutecznie podejmuje działania - poprzez sugestie Komisji Europejskiej, w jaki sposób poszczególne przedsiębiorstwa mają obchodzić te sankcje - mówił dr Artur Bartoszewicz.

"Koszty wojny będą istotne"

Ekonomista podkreślił, że z tego powodu "ryzyka związane z dalszym wzrostem cen, dalszymi zaburzeniami na rynku narastają, a nie się ograniczają". Przypomniał, że pomimo sankcji Rosja nadal skutecznie wpływa na międzynarodową sytuację gospodarczą.

- Walka z inflacją w takich warunkach będzie bardzo, bardzo utrudniona, a koszty wojny i jej przedłużania się mogą być bardzo istotne - zaznaczył ekspert.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:38 PR24_mp3 2022_05_16-15-33-18_Bartoszewicz.mp3 Dr Artur Bartoszewicz o sytuacji gospodarczej na świecie w związku z rosyjską agresją na Ukrainę oraz o sankcjach nałożonych na Rosję ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: dr Artur Bartoszewicz (ekonomista, SGH)
Data emisji: 16.05.2022
Godzina emisji: 15.33

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem