more_horiz

Siewiereniuk-Maciorowska: politycy PO chcą przekierować uwagę z tego, co sami robili w sprawie Lotosu

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 11:56
- W tej chwili mówimy o połączeniu Orlenu i Lotosu. Warunkiem KE jest tu sprzedaż pewnej liczby stacji paliw. Nie wyzbywamy się majątku czy bezpieczeństwa energetycznego, ale zyskujemy potężnego partnera, który jest kompletnie niezależny od Rosji - mówiła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska, zastępca redaktora naczelnego "Gazety Współczesnej" oraz "Kuriera Porannego".
W 2011 roku rząd PO-PSL planował sprzedaż Lotosu rosyjskim firmom
W 2011 roku rząd PO-PSL planował sprzedaż Lotosu rosyjskim firmomFoto: mat. pras. / Lotos.pl

Prezes Orlenu Daniel Obajtek ocenia jako skandaliczną treść odtajnionych dokumentów w sprawie prób sprzedaży Lotosu w 2011 roku. Z dokumentu wynika, że pakiet 53 proc. udziałów koncernu chciały kupić trzy firmy, w tym węgierski MOL, OJSC TNK-BP z siedzibą w Moskwie oraz Mercuria Energy. Do transakcji ostatecznie nie doszło.

Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska komentowała wypowiedzi polityków opozycji, którzy krytykują fuzję koncernów Orlen i Lotos. - Politycy PO chcą przekierować uwagę opinii publicznej z tego, co sami robili ws. Lotosu, na to, co podobno ma robić prorosyjski rząd Zjednoczonej Prawicy - stwierdziła i przypomniała, że politycy Platformy Obywatelskiej nazywają rząd PiS prorosyjskim, pomimo tego, że podczas konfliktu Ukrainy z Rosją zapoczątkował on koalicję antyrosyjską, obecnie zaś najbardziej pomaga Ukrainie.  

- Decyzje podejmowane przez PO będą skutkowały przez lata. W tej chwili mamy blokowanie przez polityków opozycyjnych środków z KPO, które są Polsce należne, ale i niezbędne w momencie, gdy zbliża się do nas poważny światowy kryzys gospodarczy. Wyników głosowania w tej sprawie nie da się ukryć, tak jak nie dało się ukryć notatek sporządzanych w czasie, gdy rządy sprawowała koalicja PO z PSL. Pewne rzeczy, które się wtedy zadziały, pozwoliły Rosji na wzmacnianie się do tego, by można było później zaatakować Gruzję czy Ukrainę - mówiła gość audycji.

Posłuchaj
18:21 PR24_mp3 2022_05_18-10-33-06.mp3 Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska o planach sprzedaży Lotosu za czasów rządów PO (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Zobacz także:

Rząd Platformy Obywatelskiej dopuścił w 2011 roku rosyjskie firmy do prywatyzacji Lotosu. Odbyło się to tydzień po wygranych przez PO wyborach parlamentarnych. Z notatki ówczesnego ministra skarbu Aleksandra Grada wynika, że wśród trzech firm, które zostały dopuszczone do procesu sprzedaży, były: rosyjska spółka OJSC TNK-BP, węgierski MOL oraz holenderska Mercuria Energy, której rosyjscy akcjonariusze działali wcześniej w Polsce jako J&S.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska

Data emisji: 18.05.2022

Godzina emisji: 10.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem