more_horiz

"Nie widzieliśmy wyjścia, i pojawił się on, nasz rodak". Jan Pietrzak o Janie Pawle II

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 14:09
- W naszej historii ta postać w gruncie rzeczy dokonała wielkiego przełomu i przemiany, wielkiego odejścia i opuszczenia sowieckiego bloku, tego więzienia narodów. To wszystko jest zasługą św. Jana Pawła II - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Pietrzak, satyryk, publicysta.
Jan Pietrzak
Jan PietrzakFoto: Polskie Radio 24

18 maja obchodziliśmy 102. rocznicę urodzin Jana Pawła II. Karol Wojtyła, późniejszy ksiądz, biskup, kardynał i święty, w 1978 roku został wybrany 263. następcą św. Piotra. Kościołem katolickim kierował blisko 27 lat. Zmarł w Watykanie, 2 kwietnia 2005 roku. Papież pochodzący z komunistycznego kraju nadał swemu pontyfikatowi uniwersalny wymiar, spotykając się z przedstawicielami wszystkich religii i kultur. Podczas podróży zagranicznych zabierał głos w trudnych kwestiach społecznych, jak bezrobocie, nędza i przemoc.

Na antenie Polskiego Radia 24 o Janie Pawle II mówił Jan Pietrzak. Odnosząc się do jego biografii, publicysta wskazał, że "przede wszystkim szokiem było to, że wybrano kardynała Wojtyłę na papieża". 

"To było niesamowite uczucie"

- Wtedy dla nas, PRL-czyków, ludzi z głębokiego komunizmu, w tamtym dramatycznym czasie, kiedy nie było dla nas wyjścia i nie wiedzieliśmy za bardzo, gdzie pójść, to, że nasz rodak, Polak, kardynał z Krakowa, który miał już swoją legendę w Polsce, został papieżem, było niesamowitym uczuciem - podkreślił.

- Wiedzieliśmy, że jest człowiekiem mądrym, bogobojnym i człowiekiem wielkiej, głębokiej wiary. Jego pierwsza wizyta w Polsce, w 1979 roku, rzuciła zupełnie nowe światło na nasze perspektywy, na nasze możliwości, na to, co z Polską może się stać - wskazał.

"Dokonał wielkiego przełomu"

Zaznaczył, że "ta postać w naszej historii w gruncie rzeczy dokonała tego wielkiego przełomu i przemiany, wielkiego odejścia i opuszczenia sowieckiego bloku, tego więzienia narodów". - To wszystko to jest zasługa św. Jana Pawła II - podkreślił.

- 26 lat jego pontyfikatu to były lata niezwykłe i wspaniałe dla Polski - powiedział i dodał, że były to "lata odnajdywania się w nowym świecie i w nowych czasach".


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:39 Pietrzak 19.05.mp3 Jan Pietrzak: Jan Paweł II dokonał wielkiego przełomu (Polskie Radio 24)

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antonii Trzmiel

Gość: Jan Pietrzak, satyryk, publicysta

Data emisji: 19.05.2022

Godzina: 13.33

jb

Zobacz także

Zobacz także