more_horiz

Jan Piekło: Rosja zdaje się zmierzać w kierunku katastrofy

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 14:30
- Elity gospodarcze Francji i Niemiec uważają, że najlepszy byłby powrót do sytuacji sprzed wojny, stanu wyjścia, do "business as usual". To jednak jest już niemożliwe. Rosja zdaje się zmierzać w kierunku katastrofy. Jakakolwiek próba jej wspierania byłaby niezgodna z celami strategicznymi NATO - mówił na antenie Polskiego Radia 24 były ambasador RP na Ukrainie Jan Piekło.
Jan Piekło
Jan PiekłoFoto: PR/JW

Komisja Europejska planuje stworzenie międzynarodowego programu pomocy do odbudowy zniszczeń wojennych Ukrainy, powiązanego z reformami. Unia Europejska rozważa stworzenie nowego funduszu, który składał się będzie m.in. z dobrowolnych wpłat państw członkowskich i państw nienależących do UE (np. Stanów Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii).

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 jest to bardzo dobry sygnał. - Prawdopodobnie to będzie gigantyczna pomoc. Na pewno znajdą się tacy, którzy będą chcieli na tym zarobić. Niech zarabiają, jeśli ma to posłużyć wzmocnieniu Ukrainy. Nawet władze w Berlinie zaczynają rozumieć, że jeżeli nie będą aktywne w kwestii wspierania Ukrainy wojskowo i przy odbudowie kraju, to będzie to skutkowało osłabieniem pozycji Niemiec w UE - powiedział Jan Piekło.

Część pieniędzy na odbudowę Ukrainy ma pochodzić z zamrożonych kont rosyjskich oligarchów w międzynarodowych bankach. Do przejęcia majątków osób powiązanych z Kremlem konieczne będzie jednak przygotowanie odpowiednich zapisów prawnych. - To jest wykonalne i możliwe. Pozwoli zaoszczędzić własne środki państw zachodnich. Byłoby też sprawiedliwe, żeby Rosja płaciła swoimi pieniędzmi za to, co zniszczyła, że zrujnowała ludziom życie - tłumaczył były ambasador. 

- Elity gospodarcze Francji i Niemiec uważają, że najlepszy byłby powrót do sytuacji sprzed wojny, stanu wyjścia, do "business as usual". To jednak jest już niemożliwe. Rosja zdaje się zmierzać w kierunku katastrofy. Jakakolwiek próba jej wspierania byłaby niezgodna z celami strategicznymi NATO - dodał Jan Piekło. 


Posłuchaj
09:52 PR24 2022_05_19-13-20-18.mp3 Jan Piekło gościem Mirosława Skowrona (Temat dnia/Gość PR24)

 

Ukraina z powodu zbrodniczej inwazji Rosji straciła wiele obiektów przemysłowych, przerwano łańcuchy eksportowe, rozkradziono zapasy zbóż i innych produktów, z których sprzedaży finansowana była ukraińska gospodarka. Zniszczenia w infrastrukturze obecnie trudno jeszcze oszacować. Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy, twierdzi jednak, że całkowity koszt odbudowy zniszczeń wojennych może sięgnąć nawet 1,1 biliona dolarów.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"

Prowadził: Mirosław Skowron

Gość: Jan Piekło (były ambasador RP na Ukrainie)

Data emisji: 19.05.2022

Godzina emisji: 13.20

PR24

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem