more_horiz

Machalica o oświadczeniu Scholza: trudno się nie zgodzić, że Ukraina powinna przejść normalną ścieżkę akcesyjną

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 12:12
- Ukraińcy pokazują, że ich europejskie aspiracje są jak najbardziej uzasadnione, natomiast w pewnym sensie nie można się nie zgodzić z opinią, że Ukraina powinna przejść przez normalną ścieżkę akcesyjną - mówił w Polskim Radiu 24 dr Bartosz Machalica, politolog (Centrum im. Daszyńskiego).
Machalica o oświadczeniu Scholza: trudno się nie zgodzić, że Ukraina powinna przejść normalną ścieżkę akcesyjną do UE.
Machalica o oświadczeniu Scholza: trudno się nie zgodzić, że Ukraina powinna przejść normalną ścieżkę akcesyjną do UE.Foto: Shutterstock/photocosmos1

W swoim oświadczeniu rządowym Olaf Scholz stłumił nadzieje Ukrainy na szybkie przystąpienie do UE. Jeśli przemówienie Scholza miało na celu poprawienie napiętych stosunków z Kijowem, to wszystko poszło nie tak - ocenia w czwartek dziennik "Welt".

Relacje kanclerza Scholza z Ukrainą, który oświadczył, że nie będzie szybkiego wejścia Ukrainy do UE ponieważ uważa, że byłoby to niesprawiedliwe względem sześciu państw bałkańskich, które czekają na przyjęcie, ocenił na antenie Polskiego Radia 24 dr Bartosz Machalica.

"Europejskie aspiracje są jak najbardziej uzasadnione"

Odnosząc się do członkostwa Ukrainy w UE, rozmówca zaznaczył, że "jest to cel, który powinien być jak najbardziej popierany". - Ukraińcy pokazują, że ich europejskie aspiracje są jak najbardziej uzasadnione, natomiast w pewnym sensie nie można się nie zgodzić z opinią, że Ukraina powinna przejść przez normalną ścieżkę akcesyjną - powiedział.

- Po zakończeniu wojny, a być może nawet w trakcie jej trwania, Ukraina powinna po prostu dostosować swoje prawodawstwo do prawodawstwa unijnego i przeprowadzić reformę - wyjaśnił. - Polska też tę ścieżkę przeszła i wiemy, że to było tak naprawdę około 10 lat. Być może w przypadku Ukrainy będzie to trochę krócej, ale z naciskiem na trochę - podkreślił.

Jak dodał, "trudno sobie wyobrazić żeby tu była jakaś szybka ścieżka, która potrwa rok czy dwa lata". - To jest po prostu niewykonalne - wskazał.


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:43 Bartosz Machalica.mp3 Dr Bartosz Machalica: Ukraina powinna przejść normalną ścieżkę akcesyjną (Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Goście: dr Bartosz Machalica, politolog (Centrum im. Daszyńskiego)

Data emisji: 20.05.2022

Godzina emisji: 11.33

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:


jb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem