more_horiz

Polityka Niemiec w latach 90. Prof. Bogdan Musiał: nacisk, by rozbić polską scenę polityczną

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2022 19:15
- Są informacje o istnieniu "czarnych kas" CDU za czasów kanclerza Kohla, z pieniędzy, których finansowano pewne ugrupowania polityczne państw bloku wschodniego. Są informacje, że dużo z tych pieniędzy popłynęło do Gdańska - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Bogdan Musiał, historyk, ekspert ds niemieckich.
Szyfrogram znajduje się w zasobach IPN, został sporządzony w czerwcu 1990 roku przez oficera polskiego wywiadu na podstawie informacji ujawnionych mu przez niemieckiego agenta o kryptonimie Wolf.
Szyfrogram znajduje się w zasobach IPN, został sporządzony w czerwcu 1990 roku przez oficera polskiego wywiadu na podstawie informacji ujawnionych mu przez niemieckiego agenta o kryptonimie "Wolf".Foto: canadastock/Shutterstock

Prof. Bogdan Musiał ujawnił szyfrogram polskiego wywiadu z 1990 roku, w którym napisano, że "korzystnym z punktu widzenia RFN jest rozbicie politycznych ugrupowań w Polsce, brak dominującej partii i podziały w Solidarności". "Dla Niemiec tworzy to szansę gospodarczej ekspansji" - ocenia osobowe źródło w meldunku oficera polskiego wywiadu. 

Prof. Bogdan Musiał zwracał uwagę, że informacje podane w notatce były realizowane w latach 90. Przez niemiecką politykę wobec Polski. - To, co Niemcy robili w latach 90.i późniejszych, odbywało się dokładnie wg opisanych w dokumencie mechanizmów. Niemcy kładli duży nacisk, by rozbić polską scenę polityczną - zaznaczył.

- Niemcy interweniowali przez wspieranie konkretnych partii, ale co bardziej istotne, zapewnienie niemieckim przedsiębiorcom przestępczych możliwości (…) byli w stanie np. korumpować polityków komunalnych. Państwo niemieckie wspierało korupcję, korumpowanie Polski. Proszę sobie wyobrazić, że niemiecki przedsiębiorca mógł sobie odpisać te łapówki od podatku, jako koszty prowadzenia firmy. Zostało to zastopowane dopiero w 2002 r, ale do dzisiaj państwo niemieckie nie ściga korupcji w Polsce prowadzonej przez niemieckich przedsiębiorców - podkreślał.

Gość audycji przypominał, że są informacje o wspieraniu Kongresu Liberalno-Demokratycznego ze środków pochodzących z Niemiec, co miał potwierdzić m.in Paweł Piskorski, polityk należący do tego ugrupowania.

Posłuchaj
22:37 PR24_mp3 2022_05_21-17-35-08.mp3 Prof. Bogdan Musiał o polityce zagranicznej Niemiec (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

W szyfrogramie czytamy: "Według ‘Wolfa’ i kół doradców polityczno-gospodarczych rządu RFN korzystnym z punktu widzenia RFN jest rozbicie politycznych ugrupowań w Polsce, brak dominującej partii i podziały w Solidarności. Optymalnym według ‘Wolfa’ dla jednoczących się Niemiec byłby ostateczny rozpad Solidarności i odrodzenie się w Polsce ze znacznej części jej członków silnego ugrupowania chłopskiego, składającego się z kilku partii chłopskich popieranych przez kościół".

Dalsza część meldunku brzmi: "Skutecznie zahamuje to według tych ocen odrodzenie się stabilnego życia politycznego w RP oraz powstanie na gruncie ustaw reprywatyzujących warstwy drobnych i średnich polskich przemysłowców. A więc warstwy średniej, która na zachodzie odgrywa decydująca rolę w rozwoju kraju. Dla Niemiec tworzy to szansę gospodarczej ekspansji (tak jak to było w okresie II RP) i inwestycji przemysłowych w Polsce ze strony małego i średniego kapitału niemieckiego. Przybliżyłoby to też Polskę w strefie bezpośrednich wpływów Niemiec w Europie Wschodniej".

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: prof. Bogdan Musiał

Data emisji: 21.05.2022

Godzina emisji: 17.35

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem