more_horiz

Zbigniew Stefanik o nowej premier Francji: Emmanuel Macron postawił na osobę zaufaną

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2022 20:48
- W poniedziałek ogłoszono nazwisko nowej pani premier. Jak wiemy, negocjacje trwały długo. Najpierw pojawiało się nazwisko działaczki partii Republikanie, jednak Emmanuel Macron postawił na osobę zaufaną - mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Stefanik, politolog, korespondent polskich mediów we Francji.
Zbigniew Stefanik: w poniedziałek ogłoszono nazwisko nowej pani premier. Emmanuel Macron postawił na osobę zaufaną.
Zbigniew Stefanik: w poniedziałek ogłoszono nazwisko nowej pani premier. Emmanuel Macron postawił na osobę zaufaną.Foto: Remi Mathis - Praca własna, CC BY-SA 3.0 wikipedia

Sekretarz generalny Pałacu Elizejskiego Alexis Kohler ogłosił w piątek skład nowego rządu Francji. Nową szefową dyplomacji została obecna ambasador w Wielkiej Brytanii Catherine Colonna. W poniedziałek urząd premiera objęła Elizabeth Borne. Na swoich stanowiskach pozostali m.in. minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire, szef MSW Gerald Darmanin oraz minister sprawiedliwości Eric Dupond-Moretti.

"Emmanuel Macron postawił na osobę zaufaną"

Na antenie Polskiego Radia 24 skład nowego rządu ocenił Zbigniew Stefanik. Jak wskazał, "w poniedziałek ogłoszono nazwisko nowej pani premier". - Jak wiemy, negocjacje trwały długo. Najpierw pojawiało się nazwisko działaczki partii Republikanie, jednak Emmanuel Macron postawił na osobę zaufaną, osobę związaną właściwie od początku z jego obozem politycznym - zaznaczył i dodał, że "jest nią Elizabeth Borne".

Jest to była minister transportu, ekologii jak również była minister pracy - przypomniał. - Rząd Elizabeth Borne stał się faktem, a ona sama jest drugą kobietą na stanowisku premiera w historii Piątej Republiki - podkreślił. Jak dodał, "ostatni raz kobieta nad Sekwaną była premierem 31 lat temu".

Rozmówca przekazał również, że "rząd, który będzie liczył nieco mniej członków niż ten, który odszedł, z tego co wiemy ma on liczyć docelowo około 26 osób, będzie miał tyle samo kobiet co mężczyzn".

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:02 Stefanik.mp3 Zbigniew Stefanik o nowej premier Francji: negocjacje trwały długo (Polskie Radio 24)

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Łukasz Sobolewski

Gość: Zbigniew Stefanik, politolog, korespondent polskich mediów we Francji

Data emisji: 21.05.2022

Godzina emisji: 20.06


jb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem