more_horiz

Atak na konsulat RP w Hamburgu. Gelberg: rzucając farbą koloru rosyjskiej flagi, sprawcy zostawili "wizytówkę"

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2022 13:39
- W Niemczech żyje dość duża diaspora rosyjska, ona jest bardzo dobrze zorganizowana, ta ukraińska - przeciwnie - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Gelberg, dziennikarz, szef Radia Solidarność.
Andrzej Gelberg, opozycjonista czasów PRL
Andrzej Gelberg, opozycjonista czasów PRLFoto: PR24/TB

Konsulat Generalny RP w Hamburgu został oblany farbami w kolorach rosyjskich barw narodowych, przed budynkiem sprawcy podpalili też opony. Do ataku w dzielnicy Steilschup doszło w nocy z soboty na niedzielę. Policja w Hamburgu wszczęła dochodzenie. Trzy osoby zostały zatrzymane, ale później zwolniono je bez postawienia zarzutów.

Zdaniem gościa PR24, sprawcy zostawili swoją "wizytówkę", rzucając farbą w kolorach flagi rosyjskiej. Dodał, że on sam 9 maja był w Berlinie i miasto świętowało tę samą rocznicę, którą świętuje tego dnia Rosja, czyli Dzień Zwycięstwa. Przypomniał jednocześnie, że świat zachodni zwycięstwo nad faszyzmem świętuje 8 maja.

"Diaspora rosyjska zorganizowana"

- Tam żyje dość spora diaspora rosyjska, bo aż 200 tysięcy osób, i mimo tego, że mer miasta zabronił używania tego dnia flag ukraińskich i rosyjskich, Rosjanie mieli to w nosie, pojawiły się nawet sztandary dwóch anektowanych przez Rosję ukraińskich republik, były też sztandary Związku Sowieckiego. Policje nie reagowała - powiedział Andrzej Gelberg.

Rosyjskojęzyczna diaspora w Niemczech jest reprezentowana przez wiele różnych organizacji zaangażowanych w zachowanie i rozwój kultury rosyjskiej i języka rosyjskiego w Niemczech. Do takich organizacji należą członkowie społeczności, kulturalne centra edukacyjne, przedszkola, szkoły rosyjskie i szkoły weekendowe. Większość organizacji rosyjskiej diaspory w Niemczech postawiła sobie za cel pomóc w integracji rosyjskojęzycznych przesiedleńców.

Czytaj także:

- Diaspora rosyjska w Niemczech jest więc bardzo dobrze zorganizowana, w zorganizowanie uroczystości w Berlinie 9 maja zaangażowany był nawet korpus dyplomatyczny Federacji Rosyjskiej. Ukraińcy jeszcze nie zdążyli tak się zorganizować. Te szczególne relacje pomiędzy Rosją a Niemcami są rzeczywiście wyjątkowe, na co zresztą wskazuje historia - wyjaśnił Andrzej Gelberg.


Posłuchaj
24:34 _PR24_AAC 2022_05_22-13-06-07.mp3 Atak na konsulat RP w Hamburgu. Gelberg: sprawcy zostawili wizytówkę, rzucając farbą w kolorze flagi Rosji ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: Andrzej Gelberg, dziennikarz, szef Radia Solidarność

Data emisji: 22.05.2022

Godzina: 13:06

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem