more_horiz

Wizyta Joe Bidena w Azji. Iwo Bender: sygnał dla Chin

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2022 17:11
- To potwierdzenie tego, że Stany Zjednoczone wysyłają prosty sygnał do Chin: "Nawet o tym nie myślcie" - powiedział w Polskim Radiu 24 Iwo Bender (Telewizja EWTN), komentując rozmowy, które Joe Biden prowadzi podczas wizyty w Azji w kontekście dyskusji o możliwości inwazji Chin na Tajwan.
Prezydent USA Joe Biden wyruszył w czwartek w podroż do Azji w celu wzmocnienia partnerstwa z Koreą Południową i Japonią. Region pozostaje kluczowym elementem jego polityki zagranicznej w obliczu narastających problemów z Chinami i Koreą Północną.
Prezydent USA Joe Biden wyruszył w czwartek w podroż do Azji w celu wzmocnienia partnerstwa z Koreą Południową i Japonią. Region pozostaje kluczowym elementem jego polityki zagranicznej w obliczu narastających problemów z Chinami i Koreą Północną.Foto: PAP/EPA/KIM HONG-JI / POOL

Prezydent Stanów Zjednoczonych przybył do Japonii. To drugi etap podróży Joe Bidena do Azji, której celem jest wzmocnienie współpracy z tamtejszymi sojusznikami.

W Tokio spotka się między innymi z premierem Japonii Fumio Kishidą. Weźmie też udział w szczycie sojuszu strategicznego na rzecz bezpieczeństwa Quad. Oprócz USA jego stronami są Japonia, Indie i Australia.

Iwo Bender komentował wizytę prezydenta USA w kontekście rozważań o możliwości zajęcia Tajwanu przez Chiny. - Istnieje w dyplomacji amerykańskiej nadzieja, że do tej gorącej wojny może nie dojść, ponieważ Chiny widzą to, co dzieje się z armią rosyjską, jak jest nieprzygotowana do konfrontacji z NATO technologicznie, strategicznie i taktycznie, nieporównywalnie słabsza, niż wszyscy myśleliśmy. Z drugiej strony Chiny dostrzegają, jak potwornie bolesne są sankcje, jak potężna jest koalicja krajów, które je nałożyła. Wizyta Joe Bidena w Azji to przekaz dla Chin: "Nawet nie próbujcie" - stwierdził.

Posłuchaj
21:48 PR24_mp3 2022_05_22-15-36-02.mp3 Iwo Bender o rywalizacji Chiny - USA (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Jak dodał ekspert, Stany Zjednoczone od lat szykują się do rywalizacji z Chinami w rejonie Pacyfiku. - Chiny rzuciły wyzwanie globalnemu systemowi handlu morskiego, którego gwarantem jest marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych. Chiny czują się niekomfortowo, ponieważ łatwo jest sojuszowi opartemu o USA zadusić to mocarstwo kontynentalne, rozbudowują więc marynarkę wojenną, by rzucić wyzwanie mocarstwu morskiemu, jakim są Stany Zjednoczone - wyjaśniał.

Zobacz także:

Komunistyczne władze w Pekinie uznają demokratycznie rządzony Tajwan za część ChRL i dążą do przejęcia nad nim kontroli, nie wykluczając przy tym możliwości użycia siły. Stany Zjednoczone nie utrzymują formalnych relacji dyplomatycznych z Tajwanem, ale uznawane są za jego największego sprzymierzeńca i dostawcę broni, a wewnętrzne prawo zobowiązuje USA do pomagania wyspie w samoobronie.

Komunistyczne władze Chin uznają natomiast "zjednoczenie ojczyzny" za jeden z warunków lansowanego przez przywódcę ChRL Xi Jinpinga "wielkiego odrodzenia narodu chińskiego". Według administracji USA Chiny chcą w najbliższych latach rozwinąć zdolności do inwazji, choć niekoniecznie planują ją przeprowadzić.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: Iwo Bender

Data emisji: 22.05.2022

Godzina emisji: 15.36

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem