Wróblewski: nastąpiło odwrócenie dotychczasowego porządku w Europie
- Gra jest większa niż kwestia samej Polski. Chociaż rola naszego kraju jest niebagatelna w tym kryzysie i naświetlenie naszej roli ma znaczenie. Dawno już nie byliśmy tak pozycjonowani jak dzisiaj - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Wróblewski (Warsaw Enterprise Institute).
2022-05-24, 15:05
Podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos prezydent Andrzej Duda powiedział, że "silna, pracowita Polska wraz z Ukrainą nie wszystkim może być w smak w Europie". Była to odpowiedź między innymi na pytanie dotyczące wsparcia Funduszu dla Ukrainy, bardzo precyzyjnie formułowane przez Wołodymyra Zełenskiego, z którym niedawno widział się Andrzej Duda w Kijowie. Na antenie Polskiego Radia 24 Tomasz Wróblewski mówił o tym, o co toczy się gra wewnątrz Europy.
"Nastąpiło odwrócenie dotychczasowego porządku"
- Gra jest większa niż kwestia samej Polski. Chociaż rola naszego kraju jest niebagatelna w tym kryzysie i naświetlenie naszej roli ma znaczenie. Dawno już nie byliśmy tak pozycjonowani jak dzisiaj - powiedział gość Polskiego Radia 24.
Dodał, że do Polski obecnie przyjeżdża spora część przywódców świata, którzy chcą się tutaj pokazać. - Są również przenoszone tutaj różnego rodzaju konferencje, więc niewątpliwie jest to odwrócenie dotychczasowego porządku, jednak to nie jest największą zagwozdką dla Europy Zachodniej - przyznał Tomasz Wróblewski.
"Próżnia polityczna"
- Przez ostatnie 200 lat byliśmy w klinczu albo konstrukcja światowa polegała na pewnym moście lub współpracy między Rosją a Niemcami. Ten układ szorstkiej przyjaźni utrzymywał się, a to, że pomiędzy tymi państwami znajdowały się Polska, Ukraina, Litwa, czy inne kraje, było przyczyną większości sporów, ale też i wzajemnych umizgów, aby kontrolować tę przestrzeń pomiędzy - powiedział gość Polskiego Radia 24.
REKLAMA
Wyjaśnił, że za każdym razem, kiedy dochodziło w tej przestrzeni pomiędzy do próżni politycznej, czyli ani Niemcy, ani Rosja nie kontrolowały tego, co się dzieje, albo te kraj próbowały doprowadzić do oswobodzenia się, mieliśmy do czynienia z wielkimi wojnami. - Zaczynając od 1848 roku, później były powstania, następnie I i II wojna światowa oraz zimna wojna. Cały czas był ten sam problem, czyli konflikt o te same tereny - powiedział Tomasz Wróblewski.
- I teraz wojna na Ukrainie także była wojną wywołaną przez próżnię polityczną - stwierdził.
Czytaj więcej:
- Prezydent Duda w Davos o Rosji: wobec morderców muszą być wyciągnięte konsekwencje
- Premier Morawiecki w Davos: w najbliższych latach w Polsce recesja nie powinna nastąpić
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Posłuchaj
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Tomasz Wróblewski (Warsaw Enterprise Institute)
Data emisji: 24.05.2022
REKLAMA
Godzina emisji: 14.08
nj
REKLAMA