more_horiz

Wróblewski: nastąpiło odwrócenie dotychczasowego porządku w Europie

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2022 15:05
- Gra jest większa niż kwestia samej Polski. Chociaż rola naszego kraju jest niebagatelna w tym kryzysie i naświetlenie naszej roli ma znaczenie. Dawno już nie byliśmy tak pozycjonowani jak dzisiaj - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Wróblewski (Warsaw Enterprise Institute). 
Tomasz Wróblewski: nastąpiło odwrócenie dotychczasowego porządku w Europie
Tomasz Wróblewski: nastąpiło odwrócenie dotychczasowego porządku w Europie Foto: Mat. Rekłajtis

Podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos prezydent Andrzej Duda powiedział, że "silna, pracowita Polska wraz z Ukrainą nie wszystkim może być w smak w Europie". Była to odpowiedź między innymi na pytanie dotyczące wsparcia Funduszu dla Ukrainy, bardzo precyzyjnie formułowane przez Wołodymyra Zełenskiego, z którym niedawno widział się Andrzej Duda w Kijowie. Na antenie Polskiego Radia 24 Tomasz Wróblewski mówił o tym, o co toczy się gra wewnątrz Europy. 

"Nastąpiło odwrócenie dotychczasowego porządku"

- Gra jest większa niż kwestia samej Polski. Chociaż rola naszego kraju jest niebagatelna w tym kryzysie i naświetlenie naszej roli ma znaczenie. Dawno już nie byliśmy tak pozycjonowani jak dzisiaj - powiedział gość Polskiego Radia 24. 

Dodał, że do Polski obecnie przyjeżdża spora część przywódców świata, którzy chcą się tutaj pokazać. - Są również przenoszone tutaj różnego rodzaju konferencje, więc niewątpliwie jest to odwrócenie dotychczasowego porządku, jednak to nie jest największą zagwozdką dla Europy Zachodniej - przyznał Tomasz Wróblewski. 

"Próżnia polityczna"

- Przez ostatnie 200 lat byliśmy w klinczu albo konstrukcja światowa polegała na pewnym moście lub współpracy między Rosją a Niemcami. Ten układ szorstkiej przyjaźni utrzymywał się, a to, że pomiędzy tymi państwami znajdowały się Polska, Ukraina, Litwa, czy inne kraje, było przyczyną większości sporów, ale też i wzajemnych umizgów, aby kontrolować tę przestrzeń pomiędzy - powiedział gość Polskiego Radia 24. 

Wyjaśnił, że za każdym razem, kiedy dochodziło w tej przestrzeni pomiędzy do próżni politycznej, czyli ani Niemcy, ani Rosja nie kontrolowały tego, co się dzieje, albo te kraj próbowały doprowadzić do oswobodzenia się, mieliśmy do czynienia z wielkimi wojnami. - Zaczynając od 1848 roku, później były powstania, następnie I i II wojna światowa oraz zimna wojna. Cały czas był ten sam problem, czyli konflikt o te same tereny - powiedział Tomasz Wróblewski

- I teraz wojna na Ukrainie także była wojną wywołaną przez próżnię polityczną - stwierdził. 

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
21:11 PR24_AAC 2022_05_24-14-08-46.mp3 Tomasz Wróblewski: nastąpiło odwrócenie dotychczasowego porządku w Europie (Temat dnia/Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Tomasz Wróblewski (Warsaw Enterprise Institute)

Data emisji: 24.05.2022

Godzina emisji: 14.08

nj

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem