more_horiz

Stosunek Zachodu do wojny na Ukrainie. Dr Ross wskazuje na niebezpieczny scenariusz

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 15:10
- Na Ukrainie zanosi się na długą wojnę pozycyjną, w której głównym niebezpieczeństwem jest osłabienie woli państw zachodnich do popierania Kijowa - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 politolog i rosjoznawca dr Wiktor Ross.
Dr Wiktor Ross: głównym niebezpieczeństwem wojny na Ukrainie jest osłabienie woli Zachodu do popierania Kijowa
Dr Wiktor Ross: głównym niebezpieczeństwem wojny na Ukrainie jest osłabienie woli Zachodu do popierania KijowaFoto: Wachiwit/Shutterstock

Według danych zachodnich wywiadów, administracje powołane przez rosyjskie siły w okupowanych obwodach ukraińskich, dążą do przyłączenia tych regionów do Federacji Rosyjskiej. W tym celu zamierzają przeprowadzić wśród mieszkańców referenda.

Ekspert dr Wiktor Ross skomentował na antenie Polskiego Radia 24, że takie plany oznaczają "pewną konsekwencję Władimira Putina w dążeniu do wykonania specjalnej operacji wojskowej".

- Będzie to bardzo trudne do zrealizowania, bowiem - niezależnie od tego, czy takie referendum jest przeprowadzane zgodnie z formalnymi regułami obowiązującymi na świecie, czy też nie - trzeba mieć po prostu poparcie miejscowej ludności - zauważył. Jak dodał, o braku takiego poparcia świadczy fakt, że okupanci rozdają wśród miejscowych rosyjskie paszporty.

Gość audycji dodał także, że brak chęci przyłączenia się do Rosji może skutkować "masowymi zbrodniami, do których Rosjanie już nas przyzwyczaili".

Wojna na Ukrainie

Odnosząc się z kolei do aktualnej sytuacji na froncie, dr Wiktor Ross ocenił, że "Rosjanie posuwają się niezwykle wolno i ponoszą przy tym olbrzymie straty". Dodał, że Ukraina może się umocnić, ale przy "czterokrotnej przewadze osobowej".

- To jest oczywiście trudne do wykonania, tym bardziej bez otrzymywania ciężkiego uzbrojenia, które Zachód cały czas obiecuje, ale dostarcza albo w niewielkich ilościach, albo w ogóle się wstrzymuje, jak Niemcy i Francja - zaznaczył.

Zanosi się na długą wojnę pozycyjną, w której głównym niebezpieczeństwem jest osłabienie woli państw zachodnich do popierania Ukrainy - skomentował gość audycji.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
25:24 PR24_mp3 2022_05_26-14-32-44.mp3 Dr Wiktor Ross: głównym niebezpieczeństwem wojny na Ukrainie jest osłabienie woli Zachodu do popierania Kijowa ("Temat dnia"/Polskie Radio 24) 

Czytaj także:

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: dr Wiktor Ross (politolog, rosjoznawca, dyplomata, b. ambasador w Mołdawii i Armenii)

Data emisji: 26.05.2022

Godzina: 14.33

ng

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem