more_horiz

Rosjanie rozlokowują rakiety Iskander w Brześciu na Białorusi. Kpt. Badowski: Polska jest bezpieczna

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 14:35
- Nie uważam, aby Polska miała powody do niepokoju, jeśli jednak powyższe informacje pojawiły się w przestrzeni medialnej, to wiedział o nich MON i Sztab Generalny. Tam specjaliści przedsięwzięli odpowiednie środki - mówił w Polskim Radiu 24 kpt. Tomasz Badowski, uczestnik misji w Afganistanie, ekspert ds. wojska i służb specjalnych.
Rosjanie rozlokowują rakiety Iskander w Brześciu na Białorusi. Kpt. Badowski: Polska jest bezpieczna
Rosjanie rozlokowują rakiety Iskander w Brześciu na Białorusi. Kpt. Badowski: Polska jest bezpiecznaFoto: Shutterstock.com / edia_works

Gość PR24 mówił o możliwych scenariuszach dotyczących potencjalnego rozwoju wojny na Ukrainie. Jak wyjaśnił, to, co zrobi Rosja w obecnej wojnie, zależy nie od tego, co sobie ona sama wymyśli, a od tego, na ile i jak Ukraina będzie się działaniom wojennym przeciwstawiać. Przypomniał, iż możliwe jest to, że wojska rosyjskie będą chciały umocnić się na zajętych i okupowanych już terenach Ukrainy.

- Czyli wziąć Ukrainę na przetrzymanie, a więc może być tak, że Rosja weźmie Ukrainę na tzw. wojnę na wyniszczenie. Przypomnę, że zaplecze strategiczne i operacyjne po stronie rosyjskiej jest większe. Jeśli Rosjanie nie będą mieć sił i środków, by podjąć kolejną ofensywę, prawdopodobnie nieudaną, to mogą wziąć Ukraińców na przetrzymanie. Na obecnym etapie jakiekolwiek rokowania są przedwczesne - powiedział kpt. Tomasz Badowski.

"Rosjanie manewrują Łukaszenką"

Odniósł się również do informacji pochodzących od generała Ołeksieja Hromowa, zastępcy szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, który ujawnił, że Rosjanie rozlokowują rakiety Iskander w Brześciu na Białorusi, co może oznaczać, że mają zamiar ostrzeliwać stamtąd zachodnią Ukrainę. To sytuacja o tyle groźna, że miałaby miejsce blisko naszych granic.

- Nie uważam, aby Polska miała powody do niepokoju, jeśli jednak powyższe informacje pojawiły się w przestrzeni medialnej, to wiedział o nich MON i Sztab Generalny. Tam specjaliści przedsięwzięli odpowiednie środki. Widać, że Rosjanie próbują manewrować Aleksandrem Łukaszenką, od jesieni udziela swojego terytorium przecież siłom Federacji Rosyjskiej. Jeżeli Rosjanie osiągną jakieś powodzenie, to będą wpychać Białorusinów do wojny - wyjaśnił kpt. Tomasz Badowski.

Czytaj także:

Zdaniem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Rosja nie jest zainteresowana zakończeniem wojny z Ukrainą, ale próby spotkania i dyskusji są konieczne. Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba przyznał, że rozmowy pokojowe z Rosją "tak naprawdę nie mają miejsca". Sytuacja na wschodzie Ukrainy jest coraz gorsza. Minionej doby siły rosyjskie ostrzelały prawie 50 miejscowości w obwodach donieckim i ługańskim, niszcząc i uszkadzając 60 obiektów cywilnych, w tym 55 budynków mieszkalnych.


Posłuchaj
19:13 _PR24_AAC 2022_05_27-13-33-13.mp3 Rosjanie rozlokowują rakiety Iskander w Brześciu na Białorusi. Kpt. Badowski: Polska jest bezpieczna ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: kpt. Tomasz Badowski, uczestnik misji w Afganistanie, ekspert ds. wojska i służb specjalnych

Data emisji: 27.05.2022

Godzina: 13:33  

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem