more_horiz
Wiadomości

Przed nami całe miesiące wojny? Ekspert wywiadu Ukrainy nie ma wątpliwości

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 13:49
Wojna na Ukrainie trwać może przez następne miesiące - uważa przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Wadym Skybicki. W wywiadzie udzielonym radiu Swoboda poinformował on także, że Rosjanie umacniają swoje pozycje na zajętych terytoriach na południu kraju.
W ocenie ukraińskiego wywiadu, Rosjanie nieprędko porzucą inwazję na Ukrainę
W ocenie ukraińskiego wywiadu, Rosjanie nieprędko porzucą inwazję na UkrainęFoto: Kutsenko Volodymyr/ Shutterstock

Przedstawiciel ukraińskiego wywiadu zaznaczył, że według ukraińskich ocen Władimir Putin nie zrezygnował ze swego planu zajęcia Ukrainy. - Nikomu nie ufa, nikogo nie słucha. Ma swoje plany odrodzenia rosyjskiego imperium, ogłosił to całemu światu. (...) Wojna, którą chce prowadzić, będzie długotrwała. To człowiek, który nie chce porzucać swoich pozycji - ocenił przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego.

- Putin nie odstępuje od swoich planów. Ta wojna będzie się przeciągać - skonstatował. Nie wykluczył, że jej aktywna faza może trwać do września, października czy nawet do końca roku. Jego zdaniem to zależy to od ukraińskiego oporu, od stanu sił obrony i przekazywanej Ukrainie pomocy.

Pseudoreferenda i umocnienia

Przedstawiciel ukraińskiego wywiadu stwierdził, że Rosjanie najprawdopodobniej planują 11 września przeprowadzenie swoich pseudoreferendów na okupowanych terytoriach.

Według Wadyma Skybickiego działania Rosjan wskazują, że chcą oni utrwalić swoją obecność na południu Ukrainy - przede wszystkim w okupowanym obwodzie chersońskim. Budują tam szereg umocnień.

Aktywna wojna w Donbasie

Tymczasem według ukraińskiej armii najaktywniejsze działania bojowe trwają w Donbasie. Tam Rosjanie atakują przedmieścia Siewierodoniecka. Zajęli też miasto Łyman. Według informacji ukraińskich władz - Rosjanie na południu kraju od miesiąca prowadzą prace inżynieryjne i budują umocnienia. Stworzyli tam już, jak zaznaczył, trzy linie obrony. Minują też mosty i drogi.

Jak informuje administracja obwodu zaporoskiego - z Krymu do okupowanego Melitopola w obwodzie zaporoskim Rosjanie przerzucają m.in. systemy artyleryjskie Grad, ale też ciężarówki z żołnierzami. - Rosjanie prawdopodobnie mogą też przygotować ofensywę na południu przede wszystkim w kierunku Zaporoża. Rosjanie koncentrują tam sprzęt wojskowy, w tym przestarzałe radzieckie czołgi.

Posłuchaj
00:48 ukraina - spec- buszko .mp3 Wojna na Ukrainie trwać może przez następne miesiące - uważa przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Wadym Skybicki - relacja Pawła Buszki (IAR)

Czytaj także:

mbl


Zobacz także

Zobacz także