more_horiz

Sankcje na ropę z Rosji. Bonikowska: porozumienie jest możliwe, ale trudne do osiągnięcia

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2022 21:20
- Problem z Węgrami, które opierają się kompromisowi jest taki, że nie wiemy do końca jakie są intencje tego kraju w kwestii importu rosyjskich węglowodorów - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Dr Małgorzata Bonikowska
Dr Małgorzata Bonikowska Foto: PR24/MS

Gość PR24 mówiła o negocjowanym właśnie na unijnym szczycie w Brukseli szóstym pakiecie sankcji jaki ma być nałożony na Rosję. Jak powiedziała ekspert, porozumienie jest możliwe, ale będzie trudno je osiągnąć, wprowadzenie sankcji wymaga bowiem jednomyślności, a opór w tej kwestii stawiają Węgry.

- Jeżeli jest jednak wola polityczna, to szuka się rozwiązań, konieczne są takie, które będą zastępować ropę rosyjską, możliwy jest też okres przejściowy, możliwe są rozmowy o pieniądzach. Na koniec dnia musi być jednak jasna intencja, a Budapeszt idzie w zaparte, nic mu nie odpowiada. Pozostałe państwa unijne, jak widać, są zdeterminowane by porozumienie przyjąć - mówiła dr Małgorzata Bonikowska.

"Interes narodowy"

Jak zauważyła europeistka, być może jest też tak, że inaczej jest tutaj rozumiany tzw. interes narodowy, ponieważ część krajów ma podobne problemy do Węgier, które z kolei mogą zapewnić sobie węglowodory poprzez alternatywne ich dostawy. Nikt, jak przypomniała, nie wymaga też od Budapesztu tego, by odciął się od rosyjskich węglowodorów z dnia na dzień.

Prezydent Ukrainy zaapelował do unijnych przywódców o zakończenie kłótni i zatwierdzenie kolejnych sankcji wobec Rosji, w tym embarga na dostawy ropy. Wołodymyr Zełenski rozmawiał z liderami podczas szczytu w Brukseli za pomocą łącza wideo.

Czytaj także:

Polska domaga się, aby w szóstym pakiecie sankcji znalazł się choćby częściowy zakaz importu rosyjskiej ropy. Na stole jest kompromisowa propozycja zakładająca, że sankcjami zostanie objęta rosyjska ropa sprowadzana do Unii drogą morską, a ropociągi zostaną wyłączone spod embarga.


Posłuchaj
25:40 _PR24_AAC 2022_05_30-20-34-04.mp3 Unijny szczyt ws. embarga na ropę z Rosji. Bonikowska: porozumienie jest możliwe, ale trudne do osiągnięcia ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Piotr Wąż

Gość: dr Małgorzata Bonikowska (europeistka, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych)

Data emisji: 30.05.2022

Godzina: 20:34  

Zobacz także

Zobacz także