Prof. Łabno: procedura, która była stosowana po 2018 roku do powołania sędziów, jest zgodna z Konstytucją

- Zgodnie z polskimi przepisami nie ma podstaw by podać w wątpliwość legalność powołania sędziów po 2018 roku. KRS też spełnia właściwe wymogi - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Anna Łabno, prawnik, konstytucjonalistka z Uniwersytetu Śląskiego.

2022-06-06, 17:15

Prof. Łabno: procedura, która była stosowana po 2018 roku do powołania sędziów, jest zgodna z Konstytucją
Łabno: procedura, która była stosowana po 2018 roku do powołania sędziów, jest zgodna z Konstytucją. Foto: Shutterstock.com

Senat w środę wieczorem (1.06) przyjął jednogłośnie nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, m.in. likwidującą Izbę Dyscyplinarną tego sądu. Do ustawy wprowadził blisko 30 poprawek wypracowanych na posiedzeniu senackich komisji. Całość nowelizacji poparło wszystkich 97 senatorów uczestniczących w głosowaniu. Teraz nowelizacja wróci do Sejmu.

- Bardzo wiele poprawek wprowadzonych przez Senat łamie Konstytucję. Likwidacja Izby Dyscyplinarnej i zastąpienie jej Izbą Odpowiedzialności Zawodowej nie może oznaczać naruszania przepisów Konstytucji, zwłaszcza że dotyczy to bardzo istotnych kwestii, jak np. zasad nieusuwalności sędziów, nieprzenoszalności sędziów bez spełnienia warunków - wyjaśniła konstytucjonalistka.

"Los zawodowy sędziów"

Dodała, że w każdym takim przypadku, kiedy dokonuje się reformy, należy ustalić, jaki będzie dalszy los zawodowy sędziów, którzy w skład likwidowanego organu wchodzili. Określa to jednoznacznie Konstytucja, wskazując, że albo tacy sędziowie decydują się na przejście w stan spoczynku, albo decydują się na objęcie innego stanowiska sędziowskiego z zachowaniem dotychczasowego uposażenia.

- Senat natomiast zdecydował inaczej, a pamiętajmy, że sędzią Sądu Najwyższego zostaje się po spełnieniu określonych warunków i nie ma żadnych przesłanek ku temu, by tezę, jaką przedstawił senator Ujazdowski, uznać za opartą na prawie i logice. Procedura, która była stosowana po 2018 roku do powoływania sędziów, jest jak najbardziej zgodna z Konstytucją - powiedziała prof. Anna Łabno.

REKLAMA

Czytaj także:

W taki sposób prawnik nawiązała w PR24 do wypowiedzi senatora sprawozdawcy Kazimierza Michała Ujazdowskiego, który powiedział, że "sędziowie likwidowanej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego nie będą sędziami Sądu Najwyższego i nie będą powoływani w skład Sądu Najwyższego. Ich stosunek służbowy z chwilą wejścia w życie ustawy ulega rozwiązaniu".


Posłuchaj

Łabno: procedura, która była stosowana po 2018 r. do powołania sędziów jest zgodna z Konstytucją ("Gość PR24") 25:34
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

REKLAMA

Gość: prof. Anna Łabno (prawnik, konstytucjonalistka z UŚ)

Data emisji: 6.06.2022

Godzina: 15:33

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej