more_horiz

"Kluczowy i przełomowy". Miłosz Manasterski o szczycie NATO

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2022 14:44
- Apetyty mamy ogromne, bo ryzyko przy naszych granicach jest wielkie. Wymaga zmian w NATO, które powinny zostać zaakceptowane - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Miłosz Manasterski.
Manasterski: jednomyślność NATO powinna się przekuć w konkretne działania
Manasterski: jednomyślność NATO powinna się przekuć w konkretne działaniaFoto: PAP/EPA/Marisca

We wtorek wczesnym popołudniem prezydent Andrzej Duda udał się do Madrytu na szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego poświęcony przede wszystkim wojnie na Ukrainie i jej skutkom.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 szczyt NATO w Madrycie będzie kluczowy i przełomowy. - Zobaczymy, jak duży będzie to przełom. Apetyty mamy ogromne, bo ryzyko przy naszych granicach jest wielkie. Wymaga zmian w NATO, które powinny zostać zaakceptowane - powiedział Miłosz Manasterski. 

Do NATO należy obecnie 30 państw. - Każde ma inną gospodarkę i inny potencjał obronny. Jednomyślność powinna się przekuć w konkretne działania. Sojusz jako całość stoi po stronie Ukrainy i trudno jest coś w tym względzie zarzucić. Poszczególne kraje angażują się bardziej lub mniej. Dochodzi do paradoksów, że kraje, które bardzo dużo mówią o bezpieczeństwie, a nawet europejskiej armii, jak Francja i Niemcy, w sytuacji konfliktu toczącego się w Europie niekoniecznie są bardzo zaangażowane - tłumaczył publicysta.

Czytaj także:

Manasterski podkreślił, że szczególne wątpliwości budzi postawa Niemiec. - Trwa walka, żeby Władimir Putin mógł zachować twarz, żeby nie eskalować konfliktu. Niemcy popisali się ostatnio deklaracją, poprzez wypowiedź niemieckiej szefowej KE Ursuli von der Leyen, żeby nie wykluczać Rosji ze spotkania G20. Wydaje się, że niektórzy są bardziej sojusznikami Rosji niż Ukrainy - stwierdził publicysta. 

Posłuchaj
24:53 PR24_AAC 2022_06_28-13-34-28.mp3 Miłosz Manasterski gościem Antoniego Trzmiela (Temat dnia/Gość PR24)

Jak podaje telewizja NBC, powołując się na przedstawicieli administracji USA, podczas rozpoczynającego się we wtorek szczytu NATO w Madrycie prezydent Joe Biden planuje ogłosić przedłużenie misji części wojsk amerykańskich w PolsceLiczba dodatkowych żołnierzy ma być niewielka, ale kilkuset może pozostać w Polsce na stałe.

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: Miłosz Manasterski (Agencja Informacyjna)
Data emisji: 28.06.2022
Godzina emisji: 13.34

PR24

Zobacz także

Zobacz także