more_horiz

Były ambasador RP przy NATO o zapowiedzi dot. kwatery armii USA w Polsce: rzecz nie do zlekceważenia

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2022 12:49
- Byłbym jeszcze trochę ostrożny w przedstawianiu tej informacji jako sukces. Mimo to jest to jednak znacząca wiadomość; to nie jest rzecz do zlekceważenia - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 Jerzy Maria Nowak (były ambasador RP przy NATO), odnosząc się do zapowiedzi dot. powstania stałej kwatery armii USA w Polsce.
Jerzy Maria Nowak o zapowiedzi dot. kwatery armii USA w Polsce: to nie jest rzecz do zlekceważenia
Jerzy Maria Nowak o zapowiedzi dot. kwatery armii USA w Polsce: to nie jest rzecz do zlekceważeniaFoto: Michele Ursi/Shutterstock

Prezydent Stanów Zjednoczonych zapowiedział w Madrycie, że w Polsce powstanie na stałe amerykańskie dowództwo. Odbędzie się to w ramach wzmacniania obecności wojskowej USA w Europie. Joe Biden mówił o tym przed rozpoczęciem drugiego dnia szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego, na którym mają zapaść decyzje o wzmocnieniu sił NATO na wschodzie.

Gość audycji, były ambasador RP przy NATO Jerzy Maria Nowak, ocenił na antenie Polskiego Radia 24, co ta decyzja oznacza w praktyce. - To jest jeszcze ogólne stwierdzenie, jak to zazwyczaj bywa w dyplomacji. Musimy dopiero zobaczyć, czy to dowództwo będzie połączone z jakąś poważniejszą bazą, czy może tam będzie tylko dowództwo dziesięcioosobowe - skomentował.

Powstanie stałej kwatery armii USA w Polsce

Jak wskazał, "byłby jeszcze trochę ostrożny w przedstawianiu tej informacji jako sukces". Dodał, że "jest to jednak znacząca wiadomość". - To nie jest rzecz do zlekceważenia, bo to oznacza, że Stany Zjednoczone coraz bardziej przesuwają swoje strategiczne centrum dowodzenia w pobliże polskiej granicy - zaznaczył.

Gość audycji został także zapytany o nową koncepcję, którą ma przynieść szczyt NATO w Madrycie. Jak powiedział "z natury rzeczy naszym pragnieniem byłoby, żeby koncentrowała się ona na zagrożeniach wynikających z działań Rosji".

- Moskwa w tej chwili prowadzi wyraźnie agresywną politykę. Napadła na Ukrainę i - jak powiedział Jens Stoltenberg - chce doprowadzić do finlandyzacji Europy, ale dostanie więcej NATO - stwierdził.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:17 PR24_mp3 2022_06_29-11-33-17.mp3 Jerzy Maria Nowak o zapowiedzi dot. kwatery armii USA w Polsce: to nie jest rzecz do zlekceważenia ("Temat dnia"/Polskie Radio 24) 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: Jerzy Maria Nowak (były ambasador RP przy NATO, Akademia Finansów i Biznesu Vistula)

Data emisji: 29.06.2022

Godzina: 11.33

ng/IAR

Zobacz także

Zobacz także