more_horiz

Decyzja o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO. Romuald Szeremietiew: wygląda to obiecująco

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2022 16:55
- Wyraźnie widać, że cel Sojuszu Północnoatlantyckiego w postaci umacniania tzw. flanki wschodniej, jest utrzymany - podkreślił Romuald Szeremietiew. Były szef MON skomentował w Polskim Radiu 24 szczyt NATO 2022, który odbył się w Madrycie. 
Romuald Szeremietiew
Romuald SzeremietiewFoto: PR24/AK

Spotkanie, określane mianem jednego z najważniejszych szczytów Sojuszu Północnoatlantyckiego ostatnich dekad, poświęcone było wojnie na Ukrainie oraz bezpieczeństwu Europy. Rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała, że NATO całkowicie zmieni model obronności i odstraszania.

Na szczycie w stolicy Hiszpanii liderzy krajów członkowskich zdecydowali o znaczącym zwiększeniu liczby żołnierzy w siłach szybkiego reagowania oraz o wysłaniu na flankę wschodnią kolejnych wojsk. Ponadto prezydent USA Joe Biden zapowiedział, że dowództwo amerykańskich sił w Poznaniu będzie ulokowane już na stałe. 

"Cel NATO jest utrzymany"

Romuald Szeremietiew przyznał na antenie Polskiego Radia 24, że "bardzo pozytywnie" ocenia szczyt NATO w Madrycie. - Oczywiście zawsze poza tym, co postanowiono, jest jeszcze kwestia wykonania tych deklaracji - mówił.

- Ale wyraźnie widać, że cel Sojuszu Północnoatlantyckiego w postaci umacniania tzw. flanki wschodniej, a w tym również bezpieczeństwa naszego kraju, jest utrzymany". - Zatem od tej strony wszystko wygląda obiecująco - podkreślił były szef MON. 

Gość Polskiego Radia 24 zwrócił także uwagę na inną kwestię przyczyniającą się do gwarancji bezpieczeństwa Polski. - Jest to decyzja prezydenta Stanów Zjednoczonych, aby Dowództwo V Korpusu USA zapuściło na stałe korzenie na polskiej ziemi - w Poznaniu - podkreślił Romuald Szeremietiew

Liderzy krajów NATO wpisali też do nowej Koncepcji Strategicznej, jednego z najważniejszych dokumentów Sojuszu, że Rosja jest "bezpośrednim i największym zagrożeniem dla NATO".

Posłuchaj
15:19 romuald szeremeee.mp3 Romuald Szeremietiew o szczycie NATO (Temat dnia/Gość PR24) 

>>> ATAK NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Czytaj więcej:

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Romuald Szeremietiew (były szef MON)

Data emisji: 2.07.2022

Godzina: 15.33

IAR/nt

Zobacz także

Zobacz także