Białoruś grozi Ukrainie. Dr Beata Górka-Winter mówi o "inspiracji z Kremla"
- Nie spodziewam się, by świat zachodni uwierzył Łukaszence, wiemy, jaką politykę prowadzi, jakimi metodami się posługuje, by zdestabilizować wschodnią flankę - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Beata Górka-Winter, specjalista ds. bezpieczeństwa (Uniwersytet Warszawski).
2022-07-03, 16:01
Aleksander Łukaszenka oskarżył Ukrainę o wystrzelenie rakiet w kierunku Białorusi, jak stwierdził, jego kraj "jest prowokowany".
Ukraiński wywiad informuje, że na granicy ukraińsko-białoruskiej nadal stacjonuje siedem batalionów Sił Zbrojnych Białorusi. Według przedstawiciela wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy Wadyma Skybyckego działania białoruskiej armii nie wskazują na razie, aby miała ona przeprowadzić bezpośrednią ofensywę z terytorium Białorusi.
"Teraz Kreml przez usta Łukaszenki będzie wysyłał do świata różne komunikaty"
Dr Beata Górka-Winter, komentując groźby Łukaszenki pod adresem Białorusi, zwracała uwagę, że prezydent Białorusi nie potrzebuje pretekstu, by stanąć po stronie Rosji. - Atak na Ukrainę odbył się częściowo z terytorium Białorusi, Łukaszenka nie musi się tłumaczyć, dlaczego gra wspólnie z Rosją. Jego wypowiedź odczytywałabym jako próbę udowodnienia, że NATO prowadzi coraz bardziej agresywną politykę, pomaga Ukrainę (…). To próba pokazania nielicznym sojusznikom Rosji, że NATO inspiruje Ukrainę do tego, by stała się państwem atakującym, a także wyraz tego, że na szczycie NATO wydarzyło się bardzo dużo, Sojusz nie pozostanie bez odpowiedzi wobec potencjału destabilizacyjnego, jakie mają Rosja i Białoruś - oceniła ekspert.
- Niewykluczone, że Łukaszenka jest zainspirowany tym, co kazał mu powiedzieć Putin, któremu już nikt nie wierzy. Niewykluczone, że teraz Kreml przez usta Łukaszenki będzie wysyłał do świata różne komunikaty - dodała dr Beata Górka-Winter.
REKLAMA
Według informacji Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Rosjanie nadal prowadzą ostrzał rakietowy z terytorium Białorusi. Ponadto władze w Mińsku wspierają agresję na Ukrainę, wysyłając Rosjanom amunicję i sprzęt wojskowy.
Białoruskie ministerstwo obrony poinformowało 22 czerwca o rozpoczęciu ćwiczeń z udziałem komisariatów wojskowych (komend uzupełnień) w obwodzie homelskim przy granicy z Ukrainą. Początkowo informowano, że potrwają do 1 lipca, ale potem przedłużono je co najmniej do 9 lipca.
Posłuchaj
Podczas zakończonego w czwartek szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie przywódcy NATO przyjęli nową koncepcję strategiczną. Uznali w niej, że Rosja jest największym i bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa sojuszników oraz dla pokoju i stabilności w obszarze euroatlantyckim. Prezydent USA Joe Biden oświadczył, że w Polsce powstanie stałe dowództwo V Korpusu Wojsk Lądowych USA. Od jesieni 2020 r. w Poznaniu funkcjonuje wysunięte stanowisko dowodzenia, które koordynuje działania sił lądowych USA w Europie.
REKLAMA
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadząca: Magdalena Złotnicka
Gość: dr Beata Górka-Winter
REKLAMA
Data emisji: 03.07.2022
Godzina emisji: 14.13
PR24
Polecane
REKLAMA