Kryzys energetyczny w Niemczech. "Berlin dąży do obejścia sankcji"
- Berlin dąży do nagięcia porządku, który został mozolnie wypracowany przez wiele państw - oceniła w Polskim Radiu 24 Olga Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszica i miesięcznika "Nowe Państwo". Odniosła się tym samym do kryzysu energetycznego w Niemczech i prośby ministra gospodarki Roberta Habecka o to, aby Kanada "pomogła" Berlinowi w uruchomieniu Nord Stream 1.
2022-07-08, 16:05
Rosja zapowiedziała, że 11 lipca rozpocznie "prace konserwacyjne" rurociągu Nord Stream 1. Berlin obawia się, że to tylko pretekst do całkowitego "zakręcenia kurka" z gazem.
- W zeszłym tygodniu szacowano, że niemieckie zbiorniki gazu są wypełnione na poziomie ponad 58 procent. W tym tygodniu to ponad 62 procent, przy czym ten największy zbiornik jest wypełniony na poziomie 23 procent, więc to wypełnianie zbiorników idzie bardzo wolno. Niemcy obawiają się więc, co będzie po 11 lipca - mówiła Olga Doleśniak-Harczuk.
- Nord Stream 1, żeby ruszyć z dostawą gazu, musi mieć turbinę, która znalazła się w Kanadzie, gdzie jest serwisowana. Rosjanie już zapowiedzieli, że jak turbina będzie i wszystko wyprostuje się, jeśli chodzi o infrastrukturę gazociągu, to ten gaz do Niemiec popłynie. Teraz płynie w około 40 procentach tego co zazwyczaj, więc mieszkańcy mają duże powody do niepokoju - zauważyła ekspertka.
"Berlin dąży do nagięcia sankcji"
Kanada nie może dostarczyć Rosji niezbędnej turbiny ze względu na obecne sankcje. W związku z tym minister gospodarki Niemiec Robert Habeck wystąpił do premiera Kandy Justina Trudeau z prośbą o pomoc.
REKLAMA
- Niemcy wymyśliły zabieg, w którym Kanada nie musiałaby omijać sankcji, tzn. żeby ta turbina najpierw trafiła do Niemiec, a dalej dopiero miałaby być przekazana Rosji - wyjaśniła Doleśniak-Harczuk.
- Berlin dąży do nagięcia pewnego porządku, który został mozolnie wypracowany przez wiele państw - zauważyła ekspertka. Dodała jednocześnie, że Niemcy są w kryzysie, który jest wielowątkowy i na pewno nie jest to jedynie kwestia kryzysu energetycznego.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
- Prof. Mieczysław Ryba: w Niemczech kurs prokremlowski jest ciągle obecny
- Niemcy: ekonomiści krytykują antyinflacyjne plany Olafa Scholza
- Prof. Bogdan Musiał: partnerstwo Niemiec z Rosją jest zakończone
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
REKLAMA
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Olga Doleśniak-Harczuk (Instytut Staszica, "Nowe Państwo")
Data emisji: 08.07.2022
Godzina: 14:08
REKLAMA
PR24/ASP
REKLAMA