more_horiz

103. rocznica powstania policji. Insp. Ciarka: nie wyobrażam sobie, żeby w tych czasach nie szanować munduru

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2022 12:12
- Nie wyobrażam sobie, by w tak trudnych czasach, patrząc na to, co dzieje się na wschodzie, można było nie szanować munduru, policji i innych służb - powiedział w Polskim Radiu 24 insp. Mariusz Ciarka, rzecznik Komendanta Głównego Policji.
24 lipca policja będzie obchodzić swoje święto
24 lipca policja będzie obchodzić swoje świętoFoto: Shutterstock/DarSzach

W tym roku obchodzona jest 103. rocznica powstania policji. Obchody zaplanowano w całym kraju. W niedzielę odbędzie się koncert i piknik, które są wyrazem wsparcia dla Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach, a zebrane podczas koncertu datki zostaną przekazane Fundacji. W swojej tradycji policjanci nawiązują właśnie do służby, która swój początek miała w dwudziestoleciu międzywojennym.

Ideały policji

Zapytany o nawiązania do formacji sprzed ponad stu lat, insp. Mariusz Ciarka powiedział, że nie jest to tylko historia, ale i realne czerpanie wzorców. - Nawiązanie etosu służby w policji z okresu międzywojennego jest z nami związane na stałe. Chociażby nasz obecny kolor mundurów jest nawiązaniem do koloru mundurów policjantów z dwudziestolecia międzywojennego. To nawiązanie do tradycji, ale i dużego patriotyzmu tamtym policjantom - powiedział. 

- W Katyniu zostało zastrzelonych ok. 6 tys. policjantów bez względu na stopień. O ile w przypadku wojskowych postanowiono zgładzić tylko oficerów, to przy policjantach zabijano każdego policjanta. Zdaniem sowietów byli oni zbyt dużymi patriotami i zagrażaliby agresorowi - dodał.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił także, że wojna na Ukrainie pokazuje, jak ważny jest szacunek do munduru. - Nie wyobrażam sobie, by w tak trudnych czasach, patrząc na to, co dzieje się na wschodzie, można było nie szanować munduru, policji i innych służb. Ten szacunek po prostu się należy - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
06:16 PR24 2022_07_22-11-54-33.mp3 Insp. Mariusz Ciarka o święcie policji (Gość PR24)

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: insp. Mariusz Ciarka (rzecznik Komendanta Głównego Policji)
Data emisji: 22.07.2022
Godzina emisji: 11.54

dz

Zobacz także

Zobacz także