more_horiz

"Działalność niezależna i raczej jednostkowa". Jolanta Juszkiewicz o "Kropka Theatre"

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2022 08:38
- Teatr niezależny jest tym niezarejestrowanym. Ja nie jestem fundacją, tylko fizyczną osobą, która trzyma jeszcze ten zapał. Dołączają do mnie głównie osoby, które po prostu na to stać - mówiła w Polskim Radiu 24 Jolanta Juszkiewicz, reżyserka, aktorka, autorka projektu Kropka Theatre.
Jolanta Juszkiewicz: mój teatr to działalność niezależna i raczej jednostkowa.
Jolanta Juszkiewicz: mój teatr to działalność niezależna i raczej jednostkowa.Foto: Facebook Jolanta Juszkiewicz

W teatrze Kropka Theatre aktor nie odgrywa kogoś, ani też nie jest autentycznie sobą, jest kimś pomiędzy rzeczywistością i iluzją. Wielokrotnie nagradzany Kropka Theatre, który artystka przeniosła z Sydney, działa w Warszawie od 2010 roku. Na antenie Polskiego Radia 24 o swojej karierze i o działalności niezależnego teatru opowiadała jego twórczyni, Jolanta Juszkiewicz.

Jak wskazała absolwentka wrocławskiej PWST, "po naszej szkole polskiej miałam możliwość stażu, praktyk prowadzonych przez byłych uczniów Grotowskiego w Norwegii". - To tak jakby zapoczątkowało cały mój późniejszy rozwój. Łącząc oczywiście polską szkołę, ale zdominowany był on jednak przez tę nowość praktyk Grotowskiego - zaznaczyła i dodała, że "tak to wszystko później szło".

"Mój teatr to działalność niezależna i raczej jednostkowa"

Zapytana o to, ile osób jest w jej stałym zespole, powiedziała, że "teatr i artysta jako ja, to jest niezależna działalność, niezależna i raczej jednostkowa". - Przychodzą do mnie ludzie, których na to stać, ponieważ niezależne działania, w Polsce są jeszcze możliwości znalezienia na to środków, jednak gdzieś tam po świecie gdzie ja jeżdżę czy nawet w Australii, w której się rozwijałam, to trudno jest o wsparcie - oceniła.

- Jest aktor z Zielonej Góry, który do mnie dołączył, bo go na to stać, jednak inni szybko rezygnują, bo muszą jakoś zarobić, bo później są oczekiwania - powiedziała. - Teatr niezależny jest tym niezarejestrowanym. Ja nie jestem fundacją, tylko fizyczną osobą, która trzyma jeszcze ten zapał - wskazała.

Jolanta Juszkiewicz to aktorka i reżyserka. To ważna i niezwykła osobowość w świecie teatru. Juszkiewicz jest absolwentką PWST we Wrocławiu. Założyła jednoosobowy Kropka Theatre w Sydney, który wprowadza widza w świat performatywny. W 2010 roku teatr został przeniesiony do Polski. 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
09:35 teatr kropka.mp3 Jolanta Juszkiewicz: mój teatr to działalność niezależna i raczej jednostkowa (Polskie Radio 24)

***

Tytuł audycji: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadził: Maja Kluczyńska

Gość: Jolanta Juszkiewicz, reżyserka, aktorka, autorka projektu

Data emisji: 23.07.2022

Godzina emisji: 7.49

jb

Zobacz także

Zobacz także