more_horiz

"Czternastki" trafią do emerytów wcześniej. Maląg: stać nas na wsparcie dla seniorów

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2022 16:17
- Instrument 14. emerytury jako świadczenia uchwalanego co roku pozwala przeanalizować, w którym momencie należy wesprzeć seniorów - mówiła w Polskim Radiu 24 minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Wskazała, że wypłaty "czternastek" rozpoczną się 25 sierpnia.
Marlena Maląg: stać nas na czternastki
Marlena Maląg: stać nas na "czternastki"Foto: PR24/AK

W tym roku 14. emerytura będzie wypłacana wcześniej niż w ubiegłym roku. Patrząc na wysoką inflację, rząd podjął decyzję, by rozpocząć ich przyznawanie od 25 sierpnia. O szczegółach wypłaty świadczeń dla seniorów minister rodziny i polityki społecznej mówiła na antenie Polskiego Radia 24. 

- Osoby, które mają emerytury do 2,9 tys. dostaną na rękę 1217 zł, a w przypadku osób, które mają wyższą emeryturę zostanie zachowany mechanizm "złotówka za złotówkę" - wyjaśniła Marlena Maląg. Mechanizm ten oznacza, że po przekroczeniu kryterium dochodowego kwota świadczenia jest pomniejszana o kwotę przekroczenia.

Maląg: stać nas na "czternastki"

Jak przekazał szefowa resortu, według szacunków "czternastkę" otrzyma 9 mln emerytów. - W przypadku 14. emerytur w pełnej wysokości będzie to ok 7,7 mln osób. To 11 mld złotych wsparcia - dodała. Zapewniła, że państwo "na to stać". 

Wyjaśniła też, dlatego rząd zdecydował się na wypłatę "czternastek" w obliczu wysokiej inflacji. - Rząd musi z jednej strony walczyć z inflacją, a z drugiej strony pomagać Polakom, stąd tarcze antyinflacyjne i ich przedłużanie, a także decyzja o 14. emeryturze, która zostanie wypłacona wcześniej - mówiła Maląg.

Podkreśliła, że "instrument 14. emerytury jako świadczenia uchwalanego co roku pozwala przeanalizować, w którym momencie należy wesprzeć seniorów". - Zapadła decyzja, że od sierpnia rozpoczniemy wypłaty "czternastek" - przypomniała. 

Minister była też pytana, o wypłaty planowane na 2023 rok. - Ostateczne decyzje w sprawie 14. emerytury w 2023 r. zostaną podjęte na początku roku. Zobaczymy, czy inflacja - zgodnie z prognozami - zatrzyma się - powiedziała. 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
25:50 _PR24_AAC 2022_07_28-15-33-19.mp3 Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg o wypłatach 14. emerytur (Temat dnia/Gość PR24)

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: Marlena Maląg (minister rodziny i pracy społecznej)
Data emisji: 28.07.2022
Godzina emisji: 15.33

kp

Zobacz także

Zobacz także