more_horiz

Wakacje kredytowe. Marek Król: rząd pomaga kredytobiorcom i systemowi bankowemu

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2022 15:45
- Zawalenie się systemu bankowego w sytuacji, gdyby na przykład paręset tysięcy kredytobiorców nie mogło spłacać raty, zbankrutowałoby, pojawiłyby się prawdopodobnie masy mieszkań na rynku, za które nie można by było spłacać rat, mogłoby to wywołać bardzo, bardzo poważne zawirowania nie tylko w bankowości, ale też w całej gospodarce - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Marek Król, komentując program wakacji kredytowych, które zaczęły funkcjonować od początku sierpnia.
Marek Król
Marek KrólFoto: PR24/MR

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że z wakacji kredytowych "już podczas pierwszych dwóch dni skorzystało ponad 500 tysięcy kredytobiorców". Szef rządu wyjaśnił, że "ogółem uprawnionych jest około dwóch milionów osób, to zwykle są rodziny z dziećmi, więc kwestia ta dotyka w rzeczywistości kilku milionów osób". W Polskim Radiu 24 sprawę komentował Marek Król.

Wakacje kredytowe. Pomoc dla kredytobiorców i banków?

Gość PR24 stwierdził, że program wakacji kredytowych będzie miał "ogromne znaczenie polityczne". Wyjaśnił, że przy wzroście stóp procentowych raty kredytów rosną, zatem program ten przede wszystkim dotyczy kredytobiorców, którzy na pewno odczują ulgę. Jednak - zdaniem publicysty - program ten ma wesprzeć także... system bankowy.

- Zawalenie się systemu bankowego w sytuacji, gdyby na przykład paręset tysięcy kredytobiorców nie mogło spłacać raty, zbankrutowałoby, pojawiłyby się prawdopodobnie masy mieszkań na rynku, za które nie można by było spłacać rat, mogłoby to wywołać bardzo, bardzo poważne zawirowania nie tylko w bankowości, ale też w całej gospodarce - mówił Marek Król.

"Symbioza interesów"

Jego zdaniem dochodzi tu do sytuacji "symbiozy interesów kredytobiorcy, ale też banku i całego systemu gospodarczego".

- Szacuje się, że wszystkie banki operacja wakacji kredytowych będzie kosztowała 20 mld zł. Natomiast powinno się wyliczyć szacunkowe koszty bankructwa czy niemożności spłacania kredytu przez tych kredytobiorców. Chyba skutki tego byłyby gorsze i dla banków, ale też dla całego rynku mieszkaniowego, a co za tym idzie - uzależnionych od tego innych podmiotów gospodarczych. Może spójrzmy na to trzeźwo - dodał Marek Król.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
16:50 PR24_mp3 2022_08_02-14-12-47_Król.mp3 Marek Król o wakacjach kredytowych ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: Marek Król (publicysta)
Data emisji: 02.08.2022
Godzina emisji: 14.13

IAR/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także