more_horiz
Gospodarka

Wakacje kredytowe. Sprawdź, jak możesz obniżyć odsetki. Chodzi o nawet kilkaset złotych rocznie

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2022 12:00
Wakacje kredytowe, które można zgłaszać od piątku (29 lipca) pozwolą kredytobiorcom przetrwać trudny okres, kiedy raty z powodu obecnych stóp procentowych są bardzo wysokie. Dla wielu klientów banków pozwoli to na zgromadzenie dodatkowych oszczędności lub na nadpłatę kredytu.
Banki nie pobierają prowizji ani dodatkowych odsetek za 8 rat przeniesionych na późniejszy termin spłat.
Banki nie pobierają prowizji ani dodatkowych odsetek za 8 rat przeniesionych na późniejszy termin spłat.Foto: Shutterstock/Goksi

Wakacje kredytowe dają możliwość nie płacenia ośmiu rat: czterech w tym roku i czterech w następnym. W opinii analityków Expandera najlepiej wybrać te najpóźniejszym terminie, ponieważ oprocentowanie kredytów wciąż rośnie. A zaoszczędzone w ten sposób pieniądze można przeznaczyć na nadpłatę kredytu. Choć same raty nie znikają, ale są przenoszone na koniec okresu spłaty.

Zgłoszenie wakacji kredytowych nic klienta nie kosztuje

Banki nie pobierają prowizji ani dodatkowych odsetek za osiem rat przeniesionych na późniejszy termin spłat. Ale ich wysokość będzie zależała od samych stóp procentowych. W okresie ich trwania nie są naliczane żadne dodatkowe odsetki.

Jeśli ktoś chce w pełni skorzystać z tegorocznych wakacji kredytowych, czyli odroczyć spłatę ośmiu rat, to musi zawiesić już ratę sierpniową i wrześniową. W okresie od września do grudnia może z kolei wybrać dwie, których nie zapłaci, a w przyszłym roku może zawiesić po jednej racie w kwartale.

W tym roku najkorzystniej jest zawiesić spłatę rat: sierpniowej, wrześniowej, listopadowej i grudniowej. Z kolei w przyszłym roku do zawieszenia warto wybrać raty: marcową, czerwcową, wrześniową i grudniową.

A jeśli kogoś stać na raty to czy warto pomyśleć o ich zawieszeniu?

Wtedy można pomyśleć o nadpłacie bo jest korzystniejsza niż spłata rat. Przy kredycie w wysokości 300 tys. zł na 25 lat udzielony we wrześniu 2021 roku, rata przy obecnym poziomie stawki WIBOR (6,99 proc.) wynosi 2 tys. 677 zł.

W tej kwocie aż 2 tys. 420 zł stanowią odsetki, a tylko 257 zł kapitał, który pomniejszy zadłużenie. Spłacając 2 tys. 677 zł jako ratę, obniżamy zadłużenie zaledwie o 257 zł. Robiąc nadpłatę na kwotę 2 tys. 677 zł, obniżamy dług o pełne 2 tys. 677 zł, a im niższy dług, tym niższe odsetki już do końca okresu spłaty.

Oszczędności będą tym wyższe im większa kwota jest nadpłacona oraz ile rat zostało do zapłacenia. Przy kredycie na 300 tys. PLN na 25 lat oprocentowanym na 9,88 procent nadpłata na 10 tys. złotych da roczne odsetki obniżone o 988 złotych rocznie.

W przypadku naszego przykładowego kredytu, po zakończeniu wakacji kredytowych, do końca okresu spłaty pozostaną jeszcze 22 lata. Teoretyczna suma korzyści z nadpłaty kwoty ośmiu rat może więc wynieść ok. 46 tys. 550 zł.

Jak wystąpić o wakacje kredytowe?

Żeby skorzystać z wakacji trzeba spełniać następujące warunki: odroczenie spłat przysługuje wyłącznie na jeden kredyt, zaciągnięty na nieruchomość, w której mieszkamy. Musi być to kredyt zaciągnięty w złotych. Zawarcie umowy kredytowej nastąpiło przed 1 lipca 2022 roku, a jego okres kredytowania kończy się co najmniej po upływie sześciu miesięcy od daty 1 lipca 2022 roku.

Nie ma znaczenia jak dużo wzrosły nam raty spłacanego kredytu i czy w ogóle wzrosły. To ostatnie jest możliwe, bo nieznaczna część kredytów mieszkaniowych udzielona była przy stałej stopie procentowej.

Wakacje nie spowodują zawieszenia opłat i składek związanych z ubezpieczeniem. Jeżeli korzystasz ze standardowych wakacji kredytowych (zawieszenie spłaty jednej raty kredytu raz w roku), to gdy złożysz wniosek o ustawowe wakacje kredytowe, skróci się czas trwania standardowych wakacji.

Informację o zawieszeniu spłaty banki kieruje do Biura Informacji Kredytowej S.A. Jednorazowo można wnioskować o jeden lub dwa miesiące ustawowych wakacji kredytowych. Jeśli spełniasz warunki, wakacje rozpoczną się z dniem, w którym bank otrzymuje wniosek od klienta.


PR24/Expander/businessinsider.pl/informacje ze stron banków/PJK/SW