more_horiz

Zabójstwo lidera Al-Kaidy. Dr Gajda: to przestroga dla wrogów USA

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2022 10:35
- Zabójstwem lidera Al. Kaidy USA pokazały, że są bardzo skuteczni. Potrafią nie tylko przeprowadzać operacje wywiadowcze i zdobywać informacje, ale i skutecznie zaatakować na drugim końcu świata - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Jakub Gajda, afganolog.
Dr Gajda ocenił zabójstwo lider Al-Kaidy jako manifestację siły USA
Dr Gajda ocenił zabójstwo lider Al-Kaidy jako manifestację siły USAFoto: Trent Inness/Shutterstock

Departament Stanu USA ostrzegł, że po zabójstwie przez służby lidera Al-Kaidy Ajmana al-Zawahiriego, zwiększyło się ryzyko antyamerykańskich ataków. Amerykański prezydent przypomniał, że al-Zawahiri był jednym z najbliższych współpracowników Osamy bin Ladena i brał bezpośredni udział w organizacji zamachów terrorystycznych z 11 września. Za jego głowę USA wyznaczyły nagrodę w wysokości 25 milionów dolarów. Amerykański wywiad ustalił miejsce jego pobytu w tym roku, gdy przybył on do Kabulu.

Siła USA

Dr Jakub Gajda powiedział, że zabójstwo lidera Al-Kaidy było zaskoczeniem dla mieszkańców Afganistanu. Wielu z nich nie wiedziało, że przebywa on nawet w kraju. Wiele osób nie dowierza do końca w całą sytuację. Otwartym pozostaje pytanie skąd Amerykanie wiedzieli o obecności Ajmana al-Zawahiriego w Afganistanie. - Jest możliwość, że doszło do porozumienia między jedną z frakcji talibów a Amerykanami, ale wcale tak nie musiało być. Możliwość jest bardzo wiele. Warto pamiętać też, że za jego głowę była bardzo duża nagroda. Niejedna osoba go więc poszukiwała - powiedział.

- Amerykanie pokazali w tym przypadku, że są bardzo skuteczni. Potrafią nie tylko przeprowadzać operacje wywiadowcze i zdobywać informacje, ale i skutecznie zaatakować na drugim końcu świata. Jest to jakaś przestroga dla wszystkich wrogów USA - ocenił.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 zabójstwo nie przysporzy Amerykanom większej liczby problemów ze strony Afganistanu, bo one i tak ciągle istnieją. - Afganistan jest miejscem, gdzie ugrzęzło i ZSRR i Amerykanie. Trudno powiedzieć, że zabójstwo lidera Al-Kaidy jest otwarciem nowego frontu, bo on nie został zamknięty. Jest to raczej manifestacja wielkich możliwości Amerykanów - powiedział.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
25:36 PR24 2022_08_04-09-34-00.mp3 Dr Jakub Gajda o zabójstwie lidera Al-Kaidy (Gość PR24)

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Rafał Dudkiewicz

Gość: dr Jakub Gajda (afganolog, Fundacja K. Pułaskiego)

Data emisji: 04.08.2022

Godzina emisji: 09.34

dz

Zobacz także

Zobacz także