Pietrzak: nie możemy być łatwowierni, z dwóch stron mamy sąsiadów o imperialistycznym charakterze
- Otwartym pytaniem pozostaje to, dlaczego Berlin chce finansowo przekręcić nas przy pomocy Brukseli. Przecież nie ma ku temu żadnych przesłanek - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Pietrzak.
2022-08-11, 14:50
15 sierpnia, na pamiątkę Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, zwanej Cudem nad Wisłą, w Polsce obchodzić będziemy Święto Wojska Polskiego. Starcie to zadecydowało o ostatecznym wyniku wojny polsko-bolszewickiej oraz zagwarantowało odradzającej się Polsce niepodległość. Między innymi do tej daty nawiązał w PR24 Jan Pietrzak.
- Niepodległość z trudem odzyskiwana, wielokrotnie odzyskiwana, bo przecież stoczona ponad sto dwa lata temu Bitwa Warszawska to dziś symbol, ale i sześć lat II wojny światowej, wojny toczącej się tak naprawdę o Polskę, te daty pokazują nam dobitnie, że nie możemy być łatwowierni, z dwóch stron mamy sąsiadów o imperialistycznym charakterze, oni inaczej nie potrafią i nie chcą żyć, chcą rabować sąsiadów - powiedział Jan Pietrzak.
"Polska ma służyć do wyzysku"
Mówiąc o naszym zachodnim sąsiedzie, Niemczech, artysta zauważył, że otwartym pytaniem pozostaje to, dlaczego Berlin chce "finansowo przekręcić nas przy pomocy Brukseli". - Nie ma żadnych traktatowych powodów, żeby nas okradać, a dlaczego to robią? Bo taki mają charakter, że Polska służy im w całej swojej historii do wyzysku, do tego, by pracować na polach. Bitwa Warszawska pokazuje jednak, jakie zwycięstwa mamy za sobą i ile trudu pokolenia włożyły w to, byśmy mieli niepodległą Polskę - powiedział Jan Pietrzak.
Przypomniał tu Kongres Wiedeński (z niem. Wiener Kongress), czyli konferencję międzynarodową przedstawicieli szesnastu państw europejskich, trwającą od września 1814 roku do 9 czerwca 1815 roku w Wiedniu, zwołaną w celu rewizji zmian terytorialnych i ustrojowych spowodowanych wybuchem rewolucji francuskiej i wojnami napoleońskimi oraz wypracowaniem nowych zasad ładu kontynentalnego.
REKLAMA
- Polska była wcześniej wielkim imperium ludzi pokojowo nastawionych, ludzi kultury, ludzi pracowitych. Polacy nie byli agresywnym imperium, nie podbijali, zawierali raczej umowy, a jeśli się bili, to tylko wtedy, gdy napadano na nich, zwłaszcza ze Wschodu. Obchody 15 sierpnia powinny wyglądać godnie, ale władze Warszawy nie życzą sobie pomnika Bitwy Warszawskiej, o co zabiegała moja fundacja - powiedział gość PR24.
Posłuchaj
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Jan Pietrzak
REKLAMA
Data emisji: 11.08.2022
Godzina: 13:33
REKLAMA