"Projekt jest krajobrazowo-architektoniczną kompozycją. Bielecki o budowie Muzeum Bitwy Warszawskiej
- Moją rolą jest to, aby stworzyć ramy dla czegoś, co społeczeństwo już wyraziło. Z tego względu moje myślenie nie było tylko o kubaturze, obiekcie, architekturze, bo uważałem, że nawet najbardziej oryginalna architektura zniknie w tej banalności otoczenia - powiedział w Polskim Radiu 24 Czesław Bielecki (architekt, autor projektu Muzeum Bitwy Warszawskiej).
2022-08-15, 19:50
W Ossowie, w miejscu, gdzie przebiegała linia frontu wojny polsko-bolszewickiej, trwa budowa Muzeum Bitwy Warszawskiej. Na antenie Polskiego Radia 24 mówił o tej inicjatywie autor projektu budowy architekt Czesław Bielecki.
Krajobrazowo-architektoniczna kompozycja
- Budynek wyłonił się już ze wzgórza, a właściwie to wyłonił się już z równiny, a wzgórze powstaje. Dzieje się tak, ponieważ cała koncepcja naszego projektu jest kompozycją krajobrazowo-architektoniczną. Tak więc usypujemy wzgórze wysokości 17 m, jest to sześć kondygnacji - powiedział architekt.
Dodał, że na to wzgórze prowadzi Aleja Zwycięstwa, którą flankują ze wschodu i zachodu maszty stulecia. - Są to najwyższe maszty flagowe w Polsce, nie mają żadnych odciągów. Będą to takie stożkowe lance, jak lance ułańskie, zwieńczone wojennymi proporcami - wyjaśnił gość PR24.
- Samo muzeum nie jest dużym budynkiem, liczy ono 6,5 tys. metrów kwadratowych. Budynek jest właściwie rodzajem loggi widokowej, z której wnętrza lub tarasu na zewnątrz, widzimy pole bitwy, czyli gramy majestatem krajobrazu niziny wołomińskiej i mówimy, że właśnie tu odbyło się stracie cywilizacji Wschodu i Zachodu - powiedział Czesław Bielecki.
REKLAMA
Poinformował również, że budynek jest już pod dachem w stanie surowym, a niedługo wykonywane będą elewacje. - Z kolei we wnętrzu budynku montowane są już instalacje - dodał architekt. - Wraz z generalnym wykonawcą, którym jest spółka AMW Sinewia, robię wszystko, aby ten budynek został zainaugurowany w przyszłym roku - powiedział gość PR24.
"To pokaże, czym jest to miejsce"
- Moją rolą jest to, aby stworzyć ramy dla czegoś, co społeczeństwo już wyraziło. Z tego względu moje myślenie nie było tylko o kubaturze, obiekcie, architekturze, bo uważałem, że nawet najbardziej oryginalna architektura zniknie w tej banalności otoczenia. (...) Uważam, że forma przestrzenna, ziemna, którą wieńczy architektura, to jest coś, co będzie w tym krajobrazie trwało i będzie mogło dominować oraz pokazywać, czym to miejsce jest w pejzażu świata, Europy i Polski - powiedział Czesław Bielecki.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
***
REKLAMA
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
Gość: Czesław Bielecki (architekt, autor projektu Muzeum Bitwy Warszawskiej)
Data emisji: 15.08.2022
REKLAMA
Godzina emisji: 18.33
nj
REKLAMA